fot. twitter.com/Kombatanci

[TYLKO U NAS] Jan J. Kasprzyk: Grzechem założycielskim III RP było zrównanie kata i ofiary; od dwóch lat kończymy z tym

Grzechem założycielskim III RP było zrównanie kata i ofiary. Teraz – od dwóch lat – kończymy z tym. Weterani i działacze opozycji antykomunistycznej przyznają, że jest przełom w myśleniu państwa polskiego o nich – podkreślił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, podczas audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych to miejsce, gdzie każdy weteran walk o niepodległość, ale również – od dwóch lat – każdy działacz opozycji antykomunistycznej – może uzyskać wsparcie.

– Staramy się, aby ci, którzy walczyli o niepodległą Polskę, mogli godnie przeżyć swoją starość na ziemskim padole, zanim odejdą na wieczną wartę. Od dwóch lat na ten cel przeznaczono w państwie budżet, jakiego jeszcze nigdy nie było. Ponad 15 mln zł w ubiegłym roku i 15 mln zł w tym roku wypłacanych dla tych kombatantów, weteranów, żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, Żołnierzy Wyklętych, tak aby czuli, że państwo polskie o nich pamięta i jest z nimi – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

Historyk omówił w „Aktualnościach dnia” działania, jakie podejmowane są na rzecz kombatantów i osób represjonowanych.

– Staramy się, by opowiedzieli młodym ludziom swoją historię i przekazali wartości, które były udziałem ich pokolenia. To są wartości, na których musimy tworzyć współczesność, i na których musimy budować przyszłość (…). To też opieka dnia codziennego, dofinansowanie aparatów słuchowych, stworzenie możliwości wypoczynku dla weteranów w ośrodkach szkoleń olimpijskich, gdzie mogą skorzystać z gimnastyki geriatrycznej, dofinansowanie pobytów sanatoryjnych, paczki dla weteranów mieszkających na dawnych Kresach Rzeczypospolitej – wyliczał gość Radia Maryja.

Jan Józef Kasprzyk akcentował, że po raz pierwszy od 28 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości państwo polskie zaopiekowało się tymi, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej po 1956 r. aż do 1989 r.

– Znowelizowaliśmy ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych. Od 31 sierpnia tego roku są oni zrównani w uprawnieniach z kombatantami. Co za tym idzie? Otrzymują stały, dożywotni dodatek w wysokości 400 zł. Mogą również korzystać z dodatkowej opieki państwa polskiego i wsparcia finansowego w sytuacjach trudnych. Przyznajemy środki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego czy możliwości dostosowania mieszkania do potrzeb osób niepełnosprawnych – powiedział historyk.

Jak przyznają weterani i działacze opozycji antykomunistycznej – jest przełom w myśleniu państwa polskiego o nich.

– Grzechem założycielskim III RP było zrównanie kata i ofiary. Uznano, że jest relatywizacja historii. Teraz – od dwóch lat – kończymy z tym. Dobro nazywamy dobrem, zło nazywamy złem, bohater jest bohaterem, a ten, który służył w okresie PRL-u czerwonemu systemowi, czerwonym namiestnikom Kremla, jest pozbawiony uprawnień, jakie posiadał (…). To jest wyraz sprawiedliwości dziejowej, uporządkowania i dążenia do sprawiedliwości dziejowej – wskazał szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Cała rozmowa z Janem Józefem Kasprzykiem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj