fot. twitter.com/PL1918

[TYLKO U NAS] Prof. M. Golon o powrocie Pomorza do Polski w 1920 roku: To wielkie polskie zwycięstwo dyplomatyczne

To wielkie polskie zwycięstwo przede wszystkim dyplomatyczne z bardzo ważnym, dużym zabezpieczeniem militarnym. To powrót całego wielkiego regionu (wielkiego Pomorza) do Polski, który odbył się w styczniu i lutym. To był proces, który rozpoczął się fizycznie od 17 stycznia 1920 roku i został zwieńczony w ostatnich dniach pierwszej dekady lutego. 10 lutego była piękna uroczystość, dokładnie 101 lat temu. Pamiętajmy, że cały wielki region zdobyliśmy bez walki i strat oraz kosztów – podkreślił prof. Mieczysław Golon, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

10 lutego 1920 roku w Pucku miały miejsce Zaślubiny Polski z Bałtykiem. Symbolicznego aktu dokonał gen. Józef Haller. 10 lutego 2021 roku przypada 101. rocznica tego wydarzenia. [czytaj więcej]

To wielkie polskie zwycięstwo przede wszystkim dyplomatyczne, ale z bardzo ważnym, dużym zabezpieczeniem militarnym. To powrót całego wielkiego regionu (wielkiego Pomorza) do Polski, który się odbył w styczniu i lutym. To był proces, który rozpoczął się fizycznie od 17 stycznia 1920 roku i został zwieńczony w ostatnich dniach pierwszej dekady lutego. 10 lutego była piękna uroczystość, dokładnie 101 lat temu. Pamiętajmy, że cały wielki region zdobyliśmy bez walki i strat oraz kosztów (…) duży, ludny region, który się bardzo Polsce przydał  – wyjaśnił prof. Mirosław Golon.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że symboliczne wydarzenie Zaślubin Polski z morzem było nie tylko podkreśleniem dostępu do morza, ale również przyłączenia całego regionu.

Pamiętajmy, że większość ziem pomorskich była w niewoli prawie 150 lat od czasów pierwszego rozbioru, a więc była to rzeczywiście długa, półtorawiekowa niewola, która skończyła się w 1920 roku. Na dodatek kilka miesięcy później zawisło wielkie zagrożenie bolszewickie, do którego obalenia włączyli się również tysiące Pomorzan – zaznaczył  dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.

Historyk podkreślił, że lutowe uroczystości z 1920 roku były docenione w Warszawie.

Wziął w nich udział m.in. Maciej Rataj, Wincenty Witos, ówczesny wiceminister spraw wojskowych gen. Kazimierz Sosnkowski, a także cały krąg późniejszych twórców polskiej marynarki, działaczy samorządowych, urzędników administracji, polskich działaczy, chociażby wojewoda Stefan Łaszewski czy minister Leon Janta-Połczyński, cała grupa przedstawicieli aktywnych politycznie polskich grup zaangażowanych w odbudowę państwa polskiego – przypomniał.

Prof. Mirosław Golon wyjaśnił, że Zaślubiny Polski z Morzem były przepiękną uroczystością, ale przede wszystkim ważnym wydarzeniem, które wieńczyło wielki polski sukces.

Pomorze 101 lat temu wracało do Polski, stając się częścią Rzeczypospolitej, stając się bardzo ważną częścią pod względem ekonomicznym, gospodarczym i politycznym. Było „oknem na świat”, możliwością budowania sił zbrojnych, możliwością eksportowania części naszych produktów czy to rolnych, czy np. przemysłowych, czy bogactw naturalnych (węgla) – stwierdził.

Rozmówca „Aktualności dnia” zaznaczył, że jednym z największych osiągnięć powrotu Pomorza do Polski była możliwość zbudowania miasta Gdynia.

– Do dzisiaj Gdynia jest fundamentem i jednym z filarów rozwoju naszego potencjału w gospodarce morskiej. W lutym 1920r. zdobyliśmy małą wioskę o starej tradycji (…) Dzisiejsza wielka Gdynia to miasto, które rzeczywiście zbudowaliśmy jako potężny ośrodek, a ostatecznie pod koniec lat trzydziestych, tuż przed drugą wojną światową, jeden z największych ośrodków gospodarczych na całym Bałtyku, jako wielkie „okno na świat” dużego 35-milionowego państwa – podsumował dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.

Całą rozmowę z prof. Mirosławem Golonem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl