fot. PAP/Marcin Gadomski

[TYLKO U NAS] Prof. M. Golon w 40. rocznicę Gorzowskiego Sierpnia: Był to wielki protest społeczny w całej Polsce. W przypadku Gorzowa w relacji do liczby mieszkańców i wcześniejszej sytuacji uznano to za wydarzenie niezwykłe

Według szacunków władzy oraz obliczeń milicji miało być ponad 5 tys. uczestników, ale jest zupełnie możliwe, że było jeszcze więcej osób. Pamiętajmy, że to było nie za duże miasto, bo miało ok. 110 tys. mieszkańców. Był udział co najmniej 10 proc. ogółu mieszkańców Gorzowa, jeśli weźmiemy grupę ludzi dorosłych. Był to wielki protest społeczny. Miał on wówczas miejsce w całej Polsce, w kilkudziesięciu miejscowościach (prawie 70 miejsc zostało odnotowanych). W przypadku Gorzowa w relacji do liczby mieszkańców i wcześniejszej sytuacji uznano to za wydarzenie niezwykłe – powiedział prof. Mirosław Golon, zastępca dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz profesor Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W uroczystościach 40. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia wzięli dziś udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność”. Prezydent RP odsłonił instalację upamiętniającą wydarzenia z 1982 roku i wręczył odznaczenia uczestnikom protestów w tym mieście. [czytaj więcej]

Gość Radia Maryja przypomniał, że według szacunków w sierpniowych manifestacjach w 1982 roku brało udział wiele tysięcy osób.

– Według szacunków władzy oraz obliczeń milicji miało być ponad 5 tys. uczestników, ale jest zupełnie możliwe, że było jeszcze więcej osób. Pamiętajmy, że to było nie za duże miasto, bo miało ok. 110 tys. mieszkańców. Był udział co najmniej 10 proc. ogółu mieszkańców Gorzowa, jeśli weźmiemy grupę ludzi dorosłych. Był to wielki protest społeczny. Miał on wówczas miejsce w całej Polsce, w kilkudziesięciu miejscowościach (prawie 70 miejsc zostało odnotowanych). W przypadku Gorzowa w relacji do liczby mieszkańców i wcześniejszej sytuacji uznano to za wydarzenie niezwykłe. Dzisiaj postanowiono to uczcić specjalnymi uroczystościami z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Była też okolicznościowa wystawa oraz specjalna instalacja artystyczna. Zaplanowano również uroczystości religijne – podkreślił zastępca dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Prof. Mirosław Golon zwrócił uwagę, że aby zrozumieć, skąd pomysł na protest w Gorzowie Wielkopolskim w sierpniu w 1982 roku, trzeba spojrzeć z dwóch perspektyw.

– Jedna to dłuższa od czasów II wojny światowej po 1982 roku. Druga to krótsza obejmująca kilka ostatnich lat. Dłuższa perspektywa to okres po zakończeniu najstraszniejszej z wojen, ale który nie dał „normalnego oddechu” i odpowiednich warunków funkcjonowania społeczeństwu polskiemu, tylko w nowych, zniszczonych warunkach państwa zniszczonego wielkimi stratami, szkodami pojawia się zniewolenie komunistyczne, które powoduje bardzo dużo bolesnych konsekwencji. Było uzależnienie od zbrodniczego państwa Józefa Stalina. Był masowy terror wobec wszelkiego sprzeciwu. Było złe gospodarowanie, wręcz rujnowanie podstaw gospodarczych państwa, szczególnie w stalinowskiej dekadzie, uderzające najbardziej w rolnictwo, ale również w innych, którzy spożywali produkty rolne. Rynek rolny w dużej mierze się załamał. Było uprzywilejowanie komunistycznych elit. Wszystko powodowało, że rodziły się i pojawiały ruchy protestów. Najbardziej ujawniło się to w 1970 roku – stwierdził gość audycji „Aktualności dnia”.     

Warto pamiętać, że jesienią 1978 r. pojawiła się ogromna nadzieja dla Polaków, dla narodu w większej części religijnego, który uwierzył, że coś powinno ulec zmianie, bo Polak został papieżem.

– Święty Jan Paweł II dokonał niewątpliwie ogromnego przełomu zarówno ideowego, duchowego, społecznego, ale też bardzo wpłynął na życie polityczne. Rok później (w 1980 roku) narodziła się „Solidarność” – przypomniał prof. Mirosław Golon.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że 31 sierpnia 1982 roku, kiedy zbliżała się druga rocznica narodzin „Solidarności”, społeczeństwo polskie chętnie świętowało i cieszyło się z jej działalności.

– Była ona zupełnie inna niż pierwsza. Podczas pierwszej trwały wówczas ważne wydarzenia w strukturach „Solidarności”, ale tak naprawdę pierwsza rocznica nie miała aż tak wielkiej roli, bo „Solidarność” trwała i się rozwijała. Druga rocznica „Solidarności” nabrała zupełnie innego znaczenia, bo „ukradziono” nam solidarność w sensie możliwości legalnej i oficjalnej działalności. Wielu działaczy zostało uwięzionych, zwolnionych z pracy, a część była zmuszona do emigracji. (…) 31 sierpnia to był dzień wspomnienia o tym, co nam odebrano oraz o wszystkich dobrach. Wobec tego skłaniało to do wielkich protestów i do masowych akcji odbywających się w kilkudziesięciu miastach – podsumował zastępca dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Całą rozmowę z udziałem prof. Mirosława Golona w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl