fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Min. P. Naimski: Kłopoty związane z epidemią nie wpłynęły na harmonogram rozbudowy gazoportu w Świnoujściu

Umowy z wykonawcami są podpisane, konieczne umowy zakupowe są już zawarte, elementy konieczne produkowane są u dostawców. Wszystko jest zgrane w czasie. Kłopoty związane z epidemią nie wpłynęły na harmonogram ten inwestycji – powiedział na antenie TV Trwam w programie „Polski punkt widzenia” Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem poruszony zostanie temat energii. Minister Piotr Naimski wskazał, że rozmowy z Amerykanami dotyczą m.in. „współpracy w dziedzinie energii jądrowej”.

– Zakładamy w Polsce duży program jądrowy na 20 lat. Szukamy partnera, najlepszego rozwiązania. Rozmawiamy też o bezpieczeństwie sieci energetycznych, naszych elektrowni, które powinny być zabezpieczone przez hakerskimi atakami, które mogą mieć miejsce. (…) Spectrum rozmów jest dość szerokie. Można się spodziewać konkretów – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Gość Radia Maryja w kontekście rozbudowy gazoportu w Świnoujściu wyjaśnił, że „jest ona podzielona na dwa etapy”.

– Pierwszy to zwiększenie możliwości przyjmowania gazu skroplonego z 5 do 7,5 mld metrów sześciennych rocznie. Będzie to ukończone pod koniec 2021 roku. Umowy z wykonawcami są podpisane, konieczne umowy zakupowe są już zawarte, elementy konieczne produkowane są u dostawców. Wszystko jest zgrane w czasie. Kłopoty związane z epidemią nie wpłynęły na harmonogram ten inwestycji. Drugim etapem jest budowa dużego zbiornika, trzeciego w Świnoujściu. Gaz-System wybrał w przetargu wykonawcę. (…) Zwiększy on funkcjonalność gazoportu i będzie gotowy w 2023 roku – poinformował polityk.

Kolejną ważną inwestycją jest budowa gazociągu Baltic Pipe, który połączy Norwegię z Polską nową trasą przesyłową. Minister Piotr Naimski zaznaczył, że „wszystko będzie gotowe w 2022 roku”.

– Wszystko jest zrealizowane z terminarzem przewidzianym kilka lat temu. Jeżeli chodzi o odcinek morski, bo on najbardziej przykuwa uwagę, wszystkie pozwolenia na budowę zostały wydane. To jest ważne, gdyż wymagało to nie tylko uzgodnień z władzami duńskimi, ale i szwedzkimi. Co więcej, podpisany jest kontrakt z wykonawcą tej części całej trasy przesyłowej. Prace zaczynają się w tym roku. Prawdopodobnie rozpoczną się na plaży duńskiej i polskiej. Całość będzie położona na dnie morza do połowy 2022 roku. 1 października 2022 r. to termin oddania do użytku gazociągu. To bardzo ważne, dlatego że chcemy mieć czynny gazociąg przed zakończeniem kontraktu z Gazpromem, który wygasa w grudniu 2022 roku – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl