Gazoport w Świnoujściu zostanie oddany do użytku

Minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński poinformował, że dziś ma zostać oddany do użytku gazoport w Świnoujściu. Polityk dodał jednak, że rozruch potrwa pięć miesięcy, a pierwszy tankowiec ma wpłynąć do gazoportu na przełomie listopada i grudnia.

Były wiceminister gospodarki, poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Naimski mówi, że zapowiedź odbioru gotowego gazoportu to fałszerstwo.

– W tej chwili na budowie gazoportu trwają przygotowania do wizyty premier Kopacz. Usuwa się robotników, ślady tego, że ciągle prowadzone są tam prace. Chodzi o to, żeby przy obecności pani Kopacz fotografować. To jest działanie obliczone wyłącznie na powodzenie kampanii wyborczej. Niestety jest tak, że ten maj przyszłego roku to termin, który jest wpisany w aneks do harmonogramu między wykonawcą a Polskim LNG, i dopiero wtedy będzie można się spodziewać – mam nadzieję – rzeczywistego uruchomienia tego gazoportu – komentuje Piotr Naimski.

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Decyzję o budowie gazoportu rząd podjął w 2006 r a termin jej zakończenia był kilkukrotnie przesuwany. W marcu br. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynikało, że przyczyną opóźnień była niewłaściwa realizacja zadań przez spółki Gaz-System oraz Polskie LNG i nieskuteczny nadzór ministerstw.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl