Komisja badała sprawę budowy gazoportu w Świnoujściu

Komisja ds. kontroli państwowej zajęła się raportem NIK o wynikach kontroli budowy gazoportu w Świnoujściu. Inwestycja miała zostać oddana do użytku w czerwcu ubiegłego roku.

Opublikowane przez Izbę na początku marca informacje wskazują na niewłaściwą realizację zadań przez spółki Gaz-System oraz Polskie LNG. Raport mówi także o nieskutecznym nadzorze nad budową ministerstw gospodarki i Skarbu Państwa.

Opóźnienia w odbiorze terminalu przesuwają termin rozpoczęcia odbioru gazu z Kataru oraz rodzą ryzyko utraty środków UE, wykorzystanych do współfinansowania inwestycji – czytamy w raporcie.

Poseł Beata Kempa, wiceszefowa komisji, mówi, że poproszono wyspecjalizowane służby o dodatkowe sprawozdanie w tej sprawie.

– W jaki sposób to opóźnienie może wpłynąć na stan bezpieczeństwa energetycznego państwa? W sytuacji zagrożenia, jakie mamy niestety ze strony Rosji i tego, co się dzieje na Ukrainie, dywersyfikacja dostaw gazu, z punktu widzenia strategicznego dla Polski, jest niezwykle ważna. Zatem poprosiliśmy o dodatkowe informacje. Będziemy dalej działać w tej sprawie i absolutnie dyscyplinować organy państwa w tym zakresie, aby jak najszybciej ten terminal oddać do użytku – powiedziała poseł Beata Kempa.

Gazoport LNG w Świnoujściu to strategiczna inwestycja, która pozwoli Polsce uniezależnić od dostaw rosyjskiego surowca.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl