Do Tunezji udała się grupa lekarzy

Po zamachu na muzeum Bardo w Tunisie, polski rząd organizuje powrót do kraju wszystkich Polaków, którzy przebywają obecnie w Tunezji.

Do Tunisu udała się grupa polskich lekarzy, psychologów, pracowników służby konsularnej i centrum operacyjnego MSZ – poinformował rzecznik resortu spraw zagranicznych Marcin Wojciechowski.

Zespół zajmie się tymi, którzy już są bezpieczni i którzy wyszli cało z tej sytuacji (to jest grupa ok. 20 osób). Będziemy tym osobom udzielać także pomocy psychologicznej. Chcemy także pomóc rannym, ocenić ich stan zdrowia oraz to, czy rokują na powrót do kraju w najbliższych dniach. W tej chwili mamy informację o 11 rannych polskich obywatelach. Wszystkie z tych osób przebywają w szpitalach, 3 osoby przeszły operację – powiedział Wojciechowski.

We wczorajszym zamachu terrorystycznym w Tunisie zginęły co najmniej 22 osoby, w tym cudzoziemcy, a wśród nich Polacy.

Ataku dokonali uzbrojeni mężczyźni, którzy wtargnęli do muzeum i zaczęli strzelać do przebywających w nim osób. Do tej pory do zamachu nie przyznała się żadna z organizacji terrorystycznych. Nie potwierdzono także jego przyczyn.

– Tunezja to jedyne państwo, któremu udało się wyjść obronną ręką z rewolucji Wiosny Arabskiej. Jest to jedyne państwo, które wprowadziło reformy demokratyczne, przeprowadziło demokratyczne wybory, zbudowało system, który przeciwstawiał się radykalizacji środowisk islamskich. To jest państwo, które żyje z turystów, dlatego też terroryści być może chcieli ukarać rząd w Tunisie za te reformy, za te zmiany, za próbę zaostrzenia strategii antyterrorystycznej. Uderzyli w najbardziej „miękkie podbrzusze” tego państwa, czyli turystykę międzynarodową – powiedział dr Łukasz Kister z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Wcześniej napastnicy próbowali wedrzeć się do tunezyjskiego parlamentu sąsiadującego z muzeum, gdzie miano uchwalić ustawę o zaostrzeniu walki z terroryzmem.

W związku z zamachem w Tunezji Prezydent Bronisław Komorowski i kandydat PiS-u na prezydenta Andrzej Duda podjęli decyzję o zawieszeniu działań kampanijnych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl