fot. pixabay

Lekarze apelują o przestrzeganie zasad sanitarnych

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o noszenie maseczek, dezynfekcję rąk i zachowanie dystansu. Jak mówią medycy, przestrzeganie zasad sanitarnych jest szczególnie ważne, zważywszy na przewidywaną przez ekspertów drugą falę epidemii jesienią.

W naszym kraju do tej pory zakażenie koronawirusem potwierdzono u blisko 29 400 osób, zmarło 1247. Wyzdrowiało ponad 14 200. Wczoraj odnotowano 375 nowych przypadków Covid-19, w tym 160 z województwa śląskiego. Zmarło 10 kolejnych osób. Lekarze przypominają, że koronawirus nadal jest z nami. Dlatego ponawiają apel o to, by nie lekceważyć zasad sanitarnych.

– „Z niepokojem zauważamy, że coraz więcej osób rezygnuje z masek robiąc zakupy w sklepach, podczas publicznych zgromadzeń (także tych przedwyborczych), w miejscach kultu religijnego. Dystans też przestał już istnieć. Nie każdy korzysta ze środków dezynfekcyjnych, czy rękawiczek! To wielki błąd!” – napisała w wydanym oświadczeniu prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Prezes Porozumienia zauważyła, że normalność sprzed epidemii już nigdy nie wróci i należy wypracować teraz nową, bezpieczną dla siebie i innych. Stąd konieczność, by zasłaniać nos i usta wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniej odległości od innych.

„Unikajmy skupisk ludzkich. Zachowujmy higienę, myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Nie bądźmy lekkomyślni, nie wracajmy do starych nawyków. Nie dajmy się wpędzić w pułapkę bez wyjścia” – zaznaczyła Bożena Janicka.

Na zakażenie koronawirusem narażone są szczególnie osoby z obniżoną odpornością, starsze, ze schorzeniami układu krążenia i oddechowego, w procesie leczenia, np. onkologicznego.

TV Trwam News

drukuj