fot. twitter.com/ZMPSiS

Setna dostawa gazu ziemnego do terminala LNG w Świnoujściu

Do gazoportu w Świnoujściu wpłynęła dziś setna dostawa gazu skroplonego. Transport pochodzi z Kataru. Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski uważa, że terminal LNG w Świnoujściu to gazowe okno na świat.

W wydarzeniu uroczystego wpłynięcia setnej dostawy gazu wziął udział m.in. szef PGNiG Jerzy Kwieciński oraz szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

https://twitter.com/GK_PGNiG/status/1279011830791385089

Import gazu LNG do Polski uniezależnia nasz kraj od dostaw tego surowca z kierunku wschodniego – głównie z Rosji. Terminal w Świnoujściu jest obecnie rozbudowywany. Inwestycje w opinii Piotra Naimskiego są realizowane z dużym powodzeniem.

– Strategia dywersyfikacji dostaw gazu dla naszego kraju, źródeł tego gazu, jest realizowana z pełnym powodzeniem. Terminal w sposób regularny przyjmuje statki z Kataru i Stanów Zjednoczonych. Jest w tej chwili rozbudowywany, już od 2021 r. będzie mógł przyjmować o połowę więcej tego gazu. W następnym etapie będzie zbudowany trzeci zbiornik na skroplony gaz w tym gazoporcie – wskazał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Pierwszy transport gazu skroplonego do Polski przybył z Kataru pod koniec 2015 roku, a pół roku później terminal przyjął pierwszą dostawę komercyjną. Od tego czasu sprowadzono 11 mld metrów sześciennych surowca po regazyfikacji.

LNG stanowi 23 proc. gazu importowanego przez PGNiG do Polski. 4 lata temu, kiedy terminal zaczął działać, było to 8,5 proc.

RIRM

drukuj