fot. PAP/Marcin Bielecki

Terminal LNG w Świnoujściu ze zgodą na użytkowanie

Jest zgoda na użytkowanie terminalu LNG w Świnoujściu. Decyzję w tej sprawie podjął wojewoda zachodniopomorski. Umożliwi to na komercyjne funkcjonowanie najważniejszej od lat inwestycji gazowniczej w Polsce – wskazał prezes Polskiego LNG Jan Chadam.

Dzięki terminalowi Polska będzie mogła kupować gaz w dowolnym miejscu na świecie i odbierać surowiec z kierunków innych niż wschodni. Techniczne możliwości inwestycji pozwolą na zaspokojenie 1/3 potrzeb polskiej gospodarki.

To znaczne wzmocnienie naszej niezależności w obszarze bezpieczeństwa energetycznego – ocenia poseł Maks Kraczkowski, wiceszef sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.

– Oczywiście mamy świadomość tego, że jest to instalacja, która w sposób niepełny będzie odpowiadała na nasze zapotrzebowanie sprowadzania błękitnego paliwa na potrzeby kraju. Niewątpliwie to duży krok w bardzo dobrym kierunku. W czasie, kiedy niespokojne są wschodnie granice Ukrainy, w czasie kiedy Federacja Rosyjska narzuca odbiorcom gazu różnego typu warunki, już nie tylko ekonomiczne, ale też kwazi-polityczne, była to jak najbardziej trafiona inwestycja – mówi poseł Maks Kraczkowski.   

Obecnie trwają prace komisji, której zadaniem jest odbiór końcowy infrastruktury oraz przejęcie terminalu do eksploatacji przez spółkę Polskie LNG.

Równocześnie prowadzone są procedury formalnego wyznaczenia operatora terminalu, które potrwają do 9 maja. Po tych czynnościach inwestycja będzie ostatecznie gotowa na przyjmowanie komercyjnych dostaw surowca.

RIRM

drukuj