M. Gróbarczyk: kanał żeglugowy i gazoport w Świnoujściu to priorytety

Budowa kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej oraz dokończenie gazoportu w Świnoujściu – to priorytety  Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Powiedział o tym, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, przyszły szef tego resortu Marek Gróbarczyk.

Obietnica budowy kanału żeglugowego padła m.in. w trakcie kampanii przedwyborczej.

W Kątach Rybackich, niedaleko miejsca, w którym miałby powstać kanał, poseł Andrzej Jaworski ,w asyście kandydatów PiS do parlamentu z Elbląga, wbił szpadle w grunt Mierzei.

Marek Gróbarczyk zaznacza, że Prawo i Sprawiedliwość zobowiązało się do tej inwestycji już w 2007 r. Podkreśla, że to będzie jeden z jego priorytetów.

– Mamy dwa priorytety. Pierwszy to powrót do tych ustaleń z 2007 roku i rozpoczęcie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Drugi to dokończenie gazoportu, który dzisiaj w swoich opóźnieniach ma katastrofalne skutki dla naszego bezpieczeństwa energetycznego, a później to cały obszar działań związanych z uruchomieniem przemysłu stoczniowego, rozwojem przede wszystkim żeglugi śródlądowej, żeglugi bliskiego i dalekiego zasięgu, zwiększeniem eksploatacji naszych portów, odbudową rybołówstwa – podkreśla Marek Gróbarczyk.

Wśród priorytetów znalazła się też odbudowa szkolnictwa morskiego wyższego oraz średniego – dodaje Marek Gróbarczyk.

RIRM

drukuj