fot. facebook.com

Wiceminister gospodarki morskiej: Za kilka dni chrzest 40-tysięcznika „Szare Szeregi”

Za kilka dni w Antwerpii odbędzie się chrzest polskiego 40-tysięcznika „Szare Szeregi”, którego matką chrzestną będzie wnuczka budowniczego Gdyni, a w uroczystości wezmą udział harcerze – poinformował PAP wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

Statek, jak powiedział Grzegorz Witkowski, płynie obecnie ze Stambułu do Antwerpii, gdzie odbędzie się chrzest.

Wstępnie uroczystość zaplanowana jest na 10 stycznia, ale ostateczny termin zależy od momentu dopłynięcia statku, który musi przepłynąć m.in. przez Gibralatar i kanał la Manche.

„Matką chrzestną statku będzie pani Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka inżyniera Tadeusza Wendy, budowniczego Portu w Gdyni” – zaznaczył Grzegorz Witkowski.

„Na tę uroczystość Ministerstwo Gospodarki Morskiej, i ja osobiście, zapraszamy także środowisko harcerskie” – dodał.

Wiceminister zaznaczył, że statek ma 40 tysięcy ton ładowności i pływa już od roku, ma polską załogę, choć pływa pod obcą banderą; armatorem jest Polska Żegluga Morska.

„Mam nadzieję, że w ciągu półtora roku wszystkie polskie statki będą pływać pod polska banderą” – podkreślił Grzegorz Witkowski.

„Rząd premiera Mateusza Morawieckiego będzie też robić wszystko, by odbudować przemysł stoczniowy w kraju, a przejawem tego jest m.in. program +Batory+” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj