fot. PAP/Marcin Bielecki

Podsumowanie dotychczasowej działalności Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Rozwój gospodarki morskiej to jeden z priorytetów rządu Zjednoczonej Prawicy. Wiele przez ostatnie 4 lata już udało się zrobić. O sukcesach i wyzwaniach – mówił w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Prawo i Sprawiedliwość tuż po wygraniu wyborów w 2015 roku powołało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

– Powołane ministerstwo miało wyznaczone bardzo ważne cele – to przede wszystkim odbudowa przemysłu stoczniowego. Ten przemył był w katastrofalnej sytuacji – mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Teraz trwa stopniowa odbudowa przemysłu stoczniowego.

– Krok po kroku sytuacja tych stoczni poprawia się. Sytuacja w stoczni Gryfia poprawi się, nie grożą już żadne zawirowania finansowe w jej funkcjonowaniu, w przyszłym roku już będzie w dobrej sytuacji. Stocznia Szczecińska, która ma podstawowy problem odbudową managementu, który będzie budował duże statki – wskazał szef resortu gospodarki morskiej.

Budowa tych dużych statków w Szczecinie ma zacząć się jeszcze w tym roku – zapewniał minister Marek Gróbarczyk. Ogromnym sukcesem jest rozwój polskich portów.

– Dzisiaj mamy ogromną koniunkturę, jeżeli chodzi o przeładunki w portach. W zasadzie pobiliśmy rekord 100 mln ton przeładowanych w polskich portach – oznajmił polityk.

Wpływu do budżetu państwa z tego tytułu to aż 40 mld zł. Teraz kluczową inwestycją w tym zakresie będzie wybudowanie terminala kontenerowego w Świnoujściu.

– Szczecin i Świnoujście staną się niezwykle istotnymi miejscami na mapie Europy i świata. To jest również realizacja toru żeglugowego do Szczecina, to spowoduje podwojenie przeładunków w Szczecinie – powiedział minister.

Rząd Zjednoczonej Prawicy postawił też na odbudowę przemysłu żeglugowego, który rząd PO-PSL chciał sprywatyzować. Dziś Polska Żegluga Morska i Polska Żegluga Bałtycka to świetnie prosperujące firmy.

– Dzisiaj Polska Żegluga Bałtycka jest warta miliard, a Polska Żegluga Morska jest najbardziej znaczącym przewoźnikiem w tej części Europy – mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Szef resortu deklarował także wsparcie dla rybaków.

– W sytuacji, której się teraz znaleźli, gdzie mamy zewsząd ograniczenia, nie jest łatwo im pracować. Pragnę wszystkich rybaków zapewnić: nie zostaniecie bez pomocy. W przyszłej kadencji również nie zostawimy was bez pomocy – podsumował minister Marek Gróbarczyk.

TV Trwam News/RIRM

drukuj