M. Gróbarczyk: Będzie większe wsparcie dla elektrowni wodnych

Ustawa o OZE będzie modyfikowana w kierunku większego wsparcia dla inwestorów chcących budować stopnie wodne z towarzyszącymi im elektrowniami wodnymi – zapowiedział podczas spotkania z dziennikarzami w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Marek Gróbarczyk ocenił, że przyjęty na początku marca przez rząd projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) otwiera możliwość inwestowania w elektrownie wodne.

„Ta ustawa będzie jeszcze modyfikowana, bo jesteśmy po wstępnych rozmowach z Ministerstwem Energii” – poinformował.

Minister wyjaśnił, że zmiana miałaby polegać na zwiększeniu przychodów ze świadectw pochodzenia energii z OZE, czyli tzw. zielonych certyfikatów dla inwestujących w energetykę wodną.

„To ma być główna zachęta dla przedsiębiorstw energetycznych, które będą chciały inwestować w budowę stopni wodnych” – ocenił Marek Gróbarczyk.

Szef MGMiŻŚ dodał, że inwestycjom w elektrownie wodne ma również pomóc fundusz rozwoju dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym. Na początku stycznia br. ministerstwo przygotowało założenia funkcjonowania takiego funduszu.

W marcu Marek Gróbarczyk w wywiadzie dla PAP tłumaczył, że fundusz ma działać w oparciu o ustawę, która ma zostać przygotowana do końca pierwszego półrocza bieżącego roku. Ministerstwo chce, by nowa instytucja wspierała inwestycje związane z przywracaniem żeglowności rzekom, m.in. przez emisję długoterminowych obligacji inwestycyjnych zabezpieczonych przez państwo.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl