fot. PAP/Piotr Nowak

Rząd przeciwdziała podwyżkom cen wody

Wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk odpowiada na monity samorządów dotyczące konieczności wzrostu cen za wodę i ścieki.  Wnioski w tej sprawie będą surowo oceniane przez Wody Polskie, by uniknąć jakichkolwiek podwyżek – deklaruje wiceszef resortu, proponując rozwiązanie problemu.

Zgodnie z opublikowanym na początku sierpnia 2022 roku wspólnym komunikatem Wód Polskich oraz Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, od 1 września miał się rozpocząć ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki. Samorządy oraz firmy wodno-kanalizacyjne przekonywały, że konieczność zmiany taryf – a co za tym idzie podwyżek – za wodę i ścieki wynika m.in. z powodu rosnącej inflacji, czy kosztów związanych z energią elektryczną i gazem.

Nasze działania – jako rządu – muszą zmierzać w tę stronę, aby nie dopuszczać do podwyżek za media, które można w jakikolwiek sposób zahamować. (…)  Rozwiązania, które może samorząd zastosować w postaci dopłat do wody lub zbilansowania kosztów, które wzrastają, powinny służyć właśnie temu, aby cena ścieków nie wzrosła, aby media zostały na tym samym poziomie, co bezwzględnie pomoże inflacji, a na pewno pomoże mieszkańcom. Woda jest powszechnym dobrem, które powinno być powszechne, a na pewno nie powinno być drogie – odpowiada Marek Gróbarczyk.

W tym miejscu wiceszef resortu wskazał na procedowaną w Sejmie nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Według tej ustawy blisko 13,7 mld zł w wyniku zmiany podatku PIT trafi bezpośrednio do samorządów. To bezwzględnie zmienia dochody samorządów w Polsce – powiedział Marek Gróbarczyk.

Środki te mogłyby zostać wykorzystane do tego, aby ograniczyć wzrost kosztów za wodę i ścieki.

– Dodatkowe środki, które trafią do samorządów, są elementem, który mógłby wzmocnić przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne w tym zakresie, powodując, że przedsiębiorstwa nie będą składać wniosku o skrócenie obowiązujących taryf. (…) Obecnie jest około 400 wniosków o skrócenie obowiązujących taryf, z tego około 150 wniosków zostało odrzuconych – informuje Paweł Rusiecki, zastępca prezesa Wód Polskich ds. zarządzania środowiskiem wodnym.

Samorządy mają prawo do składania wniosków dotyczących zmiany taryfy, jednak te – zgodnie z zapowiedzią wiceministra Marka Gróbarczyka – będą poddane surowej ocenie przez Wody Polskie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl