fot. TT/PortGdanskZMPG

Rozbudowa Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Trwają prace przy rozbudowie Morskiego Portu Gdańsk S.A. „To szansa na zwiększenie możliwości przeładunkowych nawet do 150 mln ton” – wskazuje Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Gdański port to bardzo duża szansa dla Polski.

– Rozbudowa terminala kontenerowego w Gdańsku, rozbudowa portu, rozbudowa możliwości przeładunkowych, to krok w stronę zbudowania z Gdańska, Trójmiasta zdecydowanie największego portu przeładunkowego na Bałtyku – przekonywał premier Mateusz Morawiecki.

Obecnie w porcie gdańskim przeładowuje się ok. 100 mln ton – wskazał Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

– Nie stanęliśmy w miejscu. Wzrosty (blisko 10-proc. w tym roku) wskazują, że na pewno przekroczymy 100 mln ton. […] Dzisiaj Gdańsk przeładowuje najwięcej kontenerów na Morzu Bałtyckim – akcentował wiceminister infrastruktury.

W porcie planowane są dalsze inwestycje – zapowiedział, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys.

– Inwestycja (jej wartość to 2 mld zł) ma być ukończona w 2024 roku. Wówczas chcemy rzeczywiście dołączyć do grona 10 największych portów kontenerowych w Europie – mówił Paweł Borys.

W ciągu 2,5 roku ma powstać nabrzeże głębokowodne o długości 717 m i  głębokości 18 m oraz plac o powierzchni 36 ha. Rozbudowa dotyczy także digitalizacji procesów – wskazał, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A., Łukasz Greinke.

– Przede wszystkim chodzi o usprawnienie wprowadzania i wyprowadzania ładunków z portu, o elektroniczne odprawy. Dzięki temu wspólnie z pozostałymi dwoma portami, powołaliśmy spółkę PCS, która zagospodarowuje dla nas ten jakże istotny obszar – podkreślił Łukasz Greinke.

Korzyści płynące z inwestycji w porcie zauważył premier Mateusz Morawiecki.

– To oczywiste, że towar, który wpływa tutaj, jednocześnie jest tutaj oclony. Część tego cła zostaje w budżecie państwa – akcentował premier RP.  

 

TV Trwam News

drukuj