ORP Rybitwa dla Marynarki Wojennej
W Gdańsku ochrzczono i zwodowano nowoczesny okręt ORP Rybitwa, z którego będzie korzystać polska Marynarka Wojenna.
ORP Rybitwa to niszczyciel min; piąta taka jednostka zbudowana w ramach programu Kormoran II. Okręt będzie wsparciem dla świnoujskiego 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding odbył się uroczysty chrzest jednostki i wodowanie. Matką chrzestną została żona byłego dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
– Jestem bardzo dumna. To wielki honor zostać matką chrzestną tak wspaniałej, nowoczesnej jednostki – powiedziała Maria Teryfter.
Wodowanie i chrzest #ORPRybitwa 🇵🇱⚓️
W Gdańsku odbył się chrzest i wodowanie piątego niszczyciela min proj. 258 typu Kormoran II. Przyszły ORP Rybitwa (605) trafi do 12 Dywizjonu Trałowców #8FOW. To kolejny ważny krok w modernizacji #MWRP!
Więcej 👉https://t.co/JXzP4bOUcK pic.twitter.com/AEWyjoovUB
— Marynarka Wojenna RP/ Polish Navy (@MarWojRP) March 19, 2025
Prezes stoczni potwierdza, że „Rybitwa” to całkowicie polska myśl techniczna i okręt numer jeden w swojej klasie.
– To jest bardzo skomplikowana, wielozadaniowa jednostka, która jest w stanie prowadzić bardzo dokładną inspekcję tego, co zalega na różnych głębokościach w akwenach wodnych, ale również na samym dnie – zaznaczył Dariusz Jaguszewski, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding.
Może przeciwdziałać dywersji – jest wyposażona w całą gamę pojazdów podwodnych, autonomicznych i zdalnie sterowanych. Niszczyciele min służą do poszukiwania i zwalczania min morskich, rozpoznają tory wodne i mogą przeprowadzić inną jednostkę przez zagrożone akweny. W Morzu Bałtyckim, na którym okręt będzie służył, dalej zalegają pozostałości po II wojnie światowej.
– To jest okręt, który jest naszpikowany nowoczesną technologią i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, które już się sprawdziły na różnego rodzaju ćwiczenia międzynarodowych – podkreślił Włodzimierz Kułagin, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Dlatego „Rybitwa” może realizować zadania w ramach NATO. Polskie okręty tego typu znajdują już zainteresowanie za granicą.
– Dowódca marynarki litewskiej, ale również sztab marynarki interesował się tymi niszczycielami min – mówił Włodzimierz Kułagin.
Przedstawiciele stoczni i Polskiej Grupy Zbrojeniowej chcą współpracować, by produkty typu Kormoran II znalazły zainteresowanie w innych krajach sojuszniczych. Podpisali w tej sprawie list intencyjny.
TV Trwam News