fot. PAP/Maciej Kulczyński

Dolnośląskie:  ponad 400 mln zł na budowę stopnia wodnego „Lubiąż” na Odrze

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu podpisano umowę na budowę stopnia wodnego „Lubiąż” na Odrze. Inwestycja to kolejny etap modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej. Będzie kosztować ponad 400 mln zł.

Stopień ma zahamować procesy erozyjne w korycie Odry poniżej stopnia wodnego Malczyce. „Lubiąż” zapewni też ochronę przeciwpowodziową.

W podpisaniu umowy na zaprojektowanie stopnia wodnego „Lubiąż” wziął udział m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Przy tej okazji mówił o skoordynowanych działaniach resortu w zakresie gospodarki wodnej.

Poprzednie rządy politykę gospodarki wodnej miały niezwykle poszatkowaną po różnych ministerstwach. Dzisiaj jedno ministerstwo jest odpowiedzialne za zarządzanie wodą, to jest Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. Program, który jest przygotowany, jest kompatybilny ze wszystkimi obszarami – z dużą retencją, małą retencją, melioracją, jak również z renaturalizują rzek, ale i to, co dzisiaj chcemy realizować, czyli budowa stopnia wodnego w Lubiążu – podkreślał szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Minister Marek Gróbarczyk podczas podpisania umowy na zaprojektowanie stopnia wodnego ,,Lubiąż” poinformował, że równolegle prowadzoną inwestycją będzie budowa stopnia wodnego w Ścinawie. Pierwsze jednostki przez stopień wodny w Lubiążu mają przepłyną za siedem lat. Za inwestycję odpowiadają Wody Polskie.

 

RIRM/PAP

drukuj