fot. twitter.com/MGMiZS_GOV_PL

Wodowanie statku dla Urzędu Morskiego w Szczecinie

W gdańskiej stoczni remontowej Ship-building odbyło się wodowanie wielozadaniowej jednostki budowanej dla Urzędu Morskiego w Szczecinie. Statek ma zastąpić wysłużoną, blisko 40-letnią jednostkę.

To już drugi taki statek wybudowany w gdańskiej stoczni remontowej Shipbuilding.

– Wszystko się da, kiedy jest determinacja, kiedy administracja zaufa naszym inżynierom, naszym projektantom – tłumaczył wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.

Pierwsza jednostka była wodowana w lipcu. Ma trafić do Urzędu Morskiego w Gdyni. Ta, która była wodowana dziś, jest przeznaczona dla Urzędu Morskiego w Szczecinie – podkreślił jego dyrektor Wojciech Zdanowicz.

– Będą to statki wielozadaniowe dla dwóch urzędów morskich, które zastąpią stare, wysłużone, już 37-letnie jednostki – mówił Wojciech Zdanowicz.

Będą, bo wodowanie nie jest wcale ostatnim etapem budowy. Jeden statek jest już na etapie wyposażania. Podobna przyszłość czeka też drugą jednostkę – mówił kierownik projektu Krzysztof Radzikowski.

– W tej chwili zwodowaliśmy sam kadłub. To, co czeka drugi statek, to etap wyposażania. Od przyszłego tygodnia rozpoczynamy wstawianie urządzeń. I pierwszy większy etap to montaż nadbudówki – oznajmił Krzysztof Radzikowski.

Nowa jednostka ma 60 m długości i blisko 13 m szerokości.

– Jest to statek wielozadaniowy, przeznaczony do realizacji zadań w pierwszej strefie przybrzeżnej i do realizacji zadań wskazywanych przez Urząd Morski w Szczecinie – powiedział kierownik projektu.

Budowa statku wpłynie na funkcjonowanie urzędu. Nie będzie już potrzeby podpisywania osobnej umowy np. na lodołamania zimą. Te wszystkie działania spadną teraz na nowe jednostki.

– Pozwolą na wykonywanie zadań, stawiania pław, lodołamania, również będą miały funkcje zwalczania zanieczyszczeń do ratownictwa na morzu oraz funkcje holownika i statku pożarowego – mówił dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.

Resort gospodarki morskiej liczy na kolejne takie statki, wybudowane w  polskich stoczniach.

– To jest dopiero początek naszej długiej drogi inwestycyjnej, żeby doszlusować do tej ligi europejskiej – podsumował wiceminister resortu Grzegorz Witkowski.

Na Bałtyku rynek żeglugowy i promowy – jak tłumaczył wiceminister Grzegorz Witkowski – rośnie z każdym rokiem. Polska nie chce tutaj odstawać. Podobnymi jednostkami dysponuje morska administracja w Niemczech.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl