fot. PAP/Marcin Bielecki

W Szczecinie upamiętniono Polaków wywiezionych podczas II wojny światowej na roboty przymusowe do Niemiec

Tablicę upamiętniającą Polaków wywiezionych podczas II wojny światowej na roboty przymusowe do Niemiec odsłonięto dziś w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Ufundował ją szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

 
Tablice odsłonili wspólnie sekretarz generalny Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzesze Andrzej Mossakowski, członek tego Stowarzyszenia Barbara Grudzińska, wicewojewoda zachodniopomorski Bartosz Brożyński i dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński.

„Ta tablica ma wymiar osobisty dla wielu, również dla mnie, bo i moja babcia została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. Robotnicy przymusowi stracili lata młodości, dzieciństwo, zdrowie. Musimy o tym pamiętać, bo ci ludzie nie doczekali się godnego zadośćuczynienia za tę niewolniczą prace. A gospodarkę niemiecką w tamtym czasie zbudowano właśnie na pracy niewolniczej” – powiedział Krzysztof Męciński.

W uroczystości zorganizowanej przez IPN i Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzesze uczestniczyli również wicewojewoda Dawid Krystek, poseł Zbigniew Bogucki, Grażyna Adamska, prezes Zarządu Wojewódzkiego SPR, i członkowie Stowarzyszenia. Częścią wydarzenia było wręczenie, m.in. pracownikom IPN, medali pamiątkowych „Za zasługi dla SPR”.

Ufundowana przez IPN tablica – wykonana z szarego kamienia, płaskorzeźba przedstawiająca znak Polaków zmuszanych do niewolniczej pracy w III Rzeszy – jest umieszczona w holu głównym Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy Walach Chrobrego.

W latach 1939-1945 tylko na terenie prowincji Pomorze przebywało 225 190 robotników przymusowych oraz 81 316 jeńców wojennych. Wśród nich największą liczbę stanowili Polacy (116 000), którzy na te tereny byli przywożeni już w pierwszych miesiącach wojny m.in. z Bydgoszczy, Torunia, Łodzi. Trafiali oni, często w wyniku łapanek, do obozów formujących się na wsiach (prace w rolnictwie) i w miastach, gdzie wykonywali ciężkie prace przy budowie dróg i w fabrykach.

„Na Pomorzu Zachodnim cały szereg zakładów, firm, a nawet szwalni czy sklepów wykorzystywał przymusową, niewolniczą pracę robotników” – przypomniał dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl