fot. pixabay.com

USA: propalestyńscy demonstranci w wielu miejscach blokowali drogi, mosty i lotniska

W miastach USA od wschodniego do zachodniego wybrzeża odbyły się propalestyńskie manifestacje. Krajowe radio publiczne NPR podało we wtorek, że aresztowano wiele osób m.in. w Nowym Jorku i Chicago, a także w Kalifornii. Demonstranci blokowali drogi, mosty i lotniska.

W wyniku poniedziałkowych protestów niemożliwy był dostęp do niektórych z najbardziej uczęszczanych lotnisk w kraju. Demonstranci wyszli na mosty, w tym Golden Gate – w San Francisco i Brooklyński – w Nowym Jorku, a także ruchliwą autostradę West Coast na Zachodnim Wybrzeżu.

W Chicago protestujący zablokowali pasy autostrady I-190, prowadzącej do międzynarodowego lotniska O’Hare w manifestacji, którą nazwali częścią globalnego „blokowania ekonomicznego w celu wyzwolenia Palestyny”. Wzywają do natychmiastowego zawieszenia broni w wojnie między Izraelem a Hamasem.

Ruch w okolicy zatoki San Francisco był sparaliżowany przez godziny, gdy protestujący zablokowali Golden Gate i przywiązali się do beczek wypełnionych cementem na autostradzie międzystanowej 880 w Oakland. W Nowym Jorku wstrzymali ruch na moście Brooklyńskim. W Eugene, w stanie Oregon, zablokowali autostradę międzystanową.

W pobliżu Seattle, w stanie Waszyngton, demonstracja unieruchomiła główną drogę do międzynarodowego lotniska Seattle-Tacoma. W Chicago protestujący wybrali O’Hare uzasadniając, że jest to jedno z największych lotnisk w Ameryce. Niektórzy podróżni utknęli w zatorach drogowych i zostawili swoje samochody, pokonując pieszo ostatni odcinek do lotniska.

Według AP, przeciwnicy wojny protestują w Chicago niemal codziennie od ataku Hamasu na południowy Izrael z 7 października, w wyniku którego zginęło około 1200 osób. Ofensywa izraelska – jak twierdzi ministerstwo zdrowia Strefy Gazy – spowodowała śmierć ponad 33,7 tys. Palestyńczyków, a kobiety i dzieci stanowią dwie trzecie ofiar.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl