fot. flickr.com

USA, Wielka Brytania, Kanada i Australia krytykują Chiny za nowe prawo w Hongkongu

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia i Kanada skrytykowały Chiny za narzucenie nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym, które, jak twierdzą, naruszy chińsko-brytyjską umowę z 1984 r. w sprawie autonomii byłej kolonii.

Chiński parlament zatwierdził decyzję narzucającą Hongkongowi prawo o bezpieczeństwie narodowym. Projekt wywołał protesty w tym regionie, zaognił spór między Chinami i USA, a wielu ocenia go jako ograniczenie autonomii Hongkongu i zagrożenie dla jego roli jako globalnego centrum finansowego.

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia i Kanada wyraziły swoje „głębokie zaniepokojenie decyzją Pekinu” i oświadczyły, że nowe przepisy „ograniczą wolności mieszkańców Hongkongu, a tym samym dramatycznie podważą autonomię Hongkongu i system, dzięki któremu jest on tak zamożny”.

„Decyzja Chin o narzuceniu Hongkongowi nowego prawa o bezpieczeństwie narodowym leży w bezpośrednim konflikcie z międzynarodowymi zobowiązaniami Chin, wynikającymi z prawnie wiążącej, zarejestrowanej w ONZ umowy chińsko-brytyjskiej (z 1984 roku)” – podkreślili ministrowie spraw zagranicznych czterech krajów.

„Jesteśmy również niezwykle zaniepokojeni tym, że działanie to zaostrzy istniejące głębokie podziały w społeczeństwie Hongkongu” – przekazali we wspólnym oświadczeniu.

Władze chińskie twierdzą, że nowe prawo ma na celu zwalczanie separatyzmu, terroryzmu, działalności wywrotowej i zagranicznych ingerencji w sprawy Hongkongu, ale plan, który został ujawniony w Pekinie w zeszłym tygodniu, wywołał pierwsze duże protesty w tym regionie od miesięcy.

„Wzywamy rząd Chin do współpracy z rządem specjalnego regionu administracyjnego Hongkongu i mieszkańcami Hongkongu w celu znalezienia wzajemnie akceptowalnego kompromisu, który będzie honorować międzynarodowe zobowiązania Chin, wynikające ze złożonej przed ONZ umowy chińsko-brytyjskiej” – zaapelowały USA, Wielka Brytania, Kanada i Australia.

Obecnie nie jest jasne, jaki będzie konkretny kształt nowych przepisów, ale plan narzucenia ich Hongkongowi z pominięciem lokalnego parlamentu oceniany jest jako ograniczenie autonomii regionu, którego mieszkańcy cieszą się swobodami niedostępnymi w Chinach kontynentalnych.

PAP

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl