Szczecinianie uczcili urodziny trojga żołnierzy Armii Krajowej

Urodziny trojga żołnierzy Armii Krajowej uczcili mieszkańcy Szczecina podczas specjalnie zorganizowanego pikniku. Jak powiedzieli organizatorzy, to szansa, aby spotkać się z niezwykłymi ludźmi.

Uroczystość zorganizowano dla trojga kombatantów: mjr Danuty Szyksznian-Ossowskiej, ps. „Sarenka”, mjra Zbigniewa Piaseckiego ps. „Czekolada” oraz ppor. Kazimierza Lachiewicza ps. „Lisek”. Ze względu na stan zdrowia i panującą w Szczecinie upalną pogodę w pikniku mógł wziąć udział tylko mjr Piasecki. W rozmowie z PAP nie krył zadowolenia z uroczystości.

„Jest pięknie. To (buduje) więź między pokoleniami. Kiedy przekazuję swoją historię, historię Armii Krajowej i polskiego państwa podziemnego widzę, że młodzi ludzie słuchają z wielkim zainteresowaniem” – powiedział mjr Zbigniew Piasecki.

Uczestnicy uroczystości połączyli się telefonicznie z mjr Szyksznian-Ossowską i odśpiewali solenizantom „dwieście lat”. Przygotowano dla nich prezenty, w tym książkę ze zdjęciami i życzeniami z całej Polski.

Jak powiedział organizator uroczystości Tomasz Sawicki ze Stowarzyszenia Paczka dla Bohatera, to dobra okazja zarówno do zintegrowania środowiska kombatantów, jak i do spotkania bohaterów wojennych z młodszymi pokoleniami.

„Zachęcamy naszych kombatantów do wyjścia z domu. Dla nas to bezcenne. Możemy się spotkać z tymi wielkimi osobami i posłuchać ich historii” – powiedział Tomasz Sawicki.

Piosenki ludowe odśpiewali solenizantom członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie.

Mjr Zbigniew Piasecki ps. „Czekolada”, „”Różycki” podczas drugiej wojny światowej był harcerzem Szarych Szeregów. W czasie Powstania Warszawskiego walczył m.in. w batalionach „Ruczaj” i „Miłosz”.

Mjr Danuta Szyksznian-Ossowska w wieku 14 lat została łączniczką Związku Walki Zbrojnej. „Sarenka” zajmowała się przerzutem prasy na punkty kolporterskie, a także przerzutem broni. W 1944 została skazana na dziesięć lat łagrów. Ze względu na krytyczny stan zdrowia została zwolniona w 1945 r.

Ppor. Kazimierz Lachiewicz ps. „Lisek” był żołnierzem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl