M. Gróbarczyk: PŻB obecnie odnotowuje ogromne zyski i jest w stanie wybudować własnymi siłami prom

Podczas sobotniego wystąpienia w stoczni w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił, że Polska Żegluga Bałtycka obecnie „odnotowuje ogromne zyski i jest w stanie wybudować własnymi siłami prom”.

„I ten prom jest dla nas niezwykle istotny, gdyż on będzie podstawą rozwoju i odbudowy przemysłu stoczniowego” – mówił. Minister poinformował, że 23 czerwca odbędzie się uroczystość położenia stępki pod budowę promu ro-pax dla PŻB.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk akcentował, że do niedawna stocznia „Gryfia” generowała straty, a proces ten „był oparty o to, aby po prostu sprzedać to wszystko, co jeszcze mogło produkować”.

„Całkowicie zmieniliśmy tę filozofię. Naszym celem i działaniem (…) jest konsolidacja branży stoczniowej, która teraz (…) ma ogromną szansę na zaistnienie w zdecydowany sposób na rynku światowym” – powiedział.

Podkreślał, że obecnie stocznia „Gryfia” przynosi zyski.

„Nie jest to żaden cud – jest to po prostu racjonalna, gospodarcza działalność, która w dobrym zarządzaniu daje możliwości odbudowy” – powiedział minister.

Wskazał, że ustawa o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych „daje ogromny zastrzyk wszystkim naszym stoczniom, wszystkim zakładom, które chcą produkować statki”.

„Powrót do Stoczni Szczecińskiej to kolejny element organizacyjny, który ma na celu stworzenie silnej stoczni Pomorza Zachodniego. Element organizacyjny dobiega końca, kolejny element, który przed nami, to oczywiście rozpoczęcie rynku zleceń” – powiedział. Podkreślał, że polskie stocznie są konkurencyjne i gotowe do realizacji zleceń.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj