fot. PAP/Marcin Bielecki

W Szczecinie rozpoczęły się Światowe Dni Morza

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk otworzył dziś Światowe Dni Morza w Szczecinie. Podczas uroczystości podkreślił, że Polska jest i zawsze będzie „morska”. Jak dodał, zadaniem jego i całego polskiego rządu jest odbudowa sektora gospodarki morskiej.

Dziś gościmy w Szczecinie cały świat morski – mówił minister Marek Gróbarczyk. Wspólnie z ministrami ds. morskich i ministrami transportu będziemy debatować o najważniejszych wyzwaniach dla żeglugi morskiej i dla morskiego rynku pracy – powiedział szef MGMiŻŚ.

– Jestem zaszczycony, że ta debata odbywa się w Polsce i możemy być jej gospodarzem. Polska jest krajem członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej od 1960 roku. Organizując Światowe Dni Morza w naszym kraju, chcemy zwiększyć naszą aktywność na forum IMO. Dlatego dzisiaj tu, w Szczecinie składam deklarację, że Polska będzie kandydować do Rady IMO w 2019 roku, aby dołączyć do grona najważniejszych państw morskich na świecie – oświadczył minister Marek Gróbarczyk.

Tegoroczne obchody Światowych Dni Morza, które zbiegają się z siedemdziesięcioleciem Międzynarodowej Organizacji Morskiej, odbywają się pod hasłem „IMO70: Nasze dziedzictwo – lepsza żegluga dla lepszej przyszłości”.

Do stolicy Pomorza Zachodniego przyjechały oficjalne delegacje z całego świata, zagraniczni eksperci oraz przedstawiciele biznesu i nauki.

Organizatorem tegorocznych Światowych Dni Morza jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we współpracy z Międzynarodową Organizacją Morską.

RIRM/TV Trwam News

drukuj