fot. twitter.com

Szczecin: CBA zatrzymało 5 osób podejrzanych o sprzedaż nielegalnego paliwa

Funkcjonariusze CBA zatrzymali pięciu mieszkańców woj. zachodniopomorskiego podejrzanych o wprowadzanie do obrotu nielegalnego paliwa i oszustwa podatkowe. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

Jak podała prokuratura, zatrzymania w woj. zachodniopomorskim to „kolejny etap wielowątkowego śledztwa”. Śledczy informują, że działania grupy, podejmowane były na terenie całego kraju i mogły narazić Skarb Państwa na straty w wysokości przekraczającej 70 milionów złotych.

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej przekazał, że zatrzymane osoby to mieszkańcy Szczecina i jego okolic. Zostali doprowadzeni na przesłuchanie do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, która prowadzi wielowątkowe śledztwo dotyczące nielegalnego obrotu paliwami.

„Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące popełniania przestępstw i przestępstw karno-skarbowych polegających na wprowadzaniu do obrotu paliwa niewiadomego pochodzenia, sprzedawanego następnie na stacjach paliw w województwie zachodniopomorskim jako olej napędowy” – podała prokuratura.

Zarzuty obejmują także „zaniżanie i uchylanie się od opodatkowania w związku ze sprzedażą benzyny bezołowiowej”. Jeden z mężczyzn podejrzany jest o nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że działalność podejrzanych spowodowała uszczuplenie należności publicznych w wysokości ponad 1,2 mln złotych, w tym podatku VAT, podatku akcyzowego i opłaty paliwowej. Kolejne 145 tysięcy to wyłudzony przez podejrzanych zwrot podatku od towarów i usług, który im się nie należał.

„Przestępstwa zarzucone podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 8 oraz wysoką grzywną w wysokości do ponad miliona złotych” – przekazała Prokuratura Krajowa.

Podejrzani zostali po przesłuchaniu zwolnieni. Prokurator objął ich policyjnym dozorem, zakazem opuszczania kraju oraz poręczeniami majątkowymi w kwotach od 9 do 40 tys. złotych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl