fot. PAP/EPA

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała dalsze prace nad zmianą unijnych traktatów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zapowiedziała dalsze prace nad zmianą unijnych traktatów. Wcześniejsza propozycja Parlamentu Europejskiego to centralizacja, która stanowi zagrożenie dla suwerenności Polski.

Zapowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej dotycząca dalszych prac nad zmianą traktatów padła w trakcie debaty w Parlamencie Europejskim.

– Parlament Europejski przedstawił już śmiałe pomysły dotyczące reformy naszych traktatów. W przyszłym miesiącu Komisja przedstawi nasze pomysły w komunikacie do Parlamentu Europejskiego i Rady przed dyskusją przywódców zorganizowaną przez prezydencję belgijską – oznajmiła Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej kreśliła plan rozszerzenia wspólnoty do ponad 30 krajów. Mówiła, na jakim etapie są rozmowy z Ukrainą, Mołdawią, ale też Bośnią i Hercegowiną, Gruzją oraz państwami z Bałkanów Zachodnich.

Zapowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej to już jednoznaczne rozprawienie się z tym, co premier Donald Tusk mówił kilka tygodni temu, gdy przekonywał, że to, co zrobił Parlament Europejski w sprawie zmiany traktatów, może zatrzymać się wyłącznie na opinii. Proces w tej sprawie wciąż się toczy. Choć wymaga on później zgody wszystkich państw członkowskich, to towarzyszą mu obawy, że Bruksela znajdzie narzędzia do wywierania wpływu na kraje członkowskie – zwłaszcza narzędzia finansowe. Przed polityką, jaką obecnie prowadzi Unia Europejska, ostrzegała dziś w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło, która przypomniała m.in. o trwających protestach w Niemczech.

– Większość liberalno-lewicowa ma bardzo dobre samopoczucie. Opowiadacie Państwo przez całą tę kadencję o świetlanej przyszłości Europy. A co się w tym czasie dzieje? Upadają kolejne branże, ludzie tracą pracę. Niedługo w Polsce zostanie zwolnionych kilka tysięcy osób, które pracowały w branży transportowej, samochodowej. To są wyniki waszych decyzji, które były podejmowane m.in. w związku z pakietem „Fit for 55” – zwróciła uwagę eurodeputowana.

Zaproponowana wcześniej przez Parlament Europejski zmiana unijnych traktatów zmierza do radykalnego ograniczenia prawa weta, a także czyni Unię superpaństwem i oddaje mnóstwo ważnych kompetencji do Brukseli.

TV Trwam News

drukuj