fot. twitter.com

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowiek zajmie się rozpatrzeniem uchwały Senatu ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowiek rozpatrzy po południu uchwałę Senatu ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt w wersji uzgodnionej z Komisją Europejską ma pozwolić na odblokowanie środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Izba wyższa parlamentu wprowadziła 14 poprawek do noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, które znacząco zmieniają ustawę. Senat chce m.in. likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej i przeniesienia spraw dyscyplinarnych sędziów do Izby Karnej Sądu Najwyższego.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowiek będzie rekomendować posłom odrzucenie senackich poprawek. Minister Michał Wójcik z Solidarnej Polski powiedział, że formacja, którą reprezentuje, krytycznie ocenia całą ustawę, ale także poprawki.

Głosowanie przeciwko propozycjom Senatu będzie oznaczało przyjęcie ustawy. Następnie trafi ona podpisu prezydenta.

Uważam, że ustawa jest niebezpieczna. Prezydent ma różne możliwości, może w drodze kontroli następczej skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, może odmówić jej podpisania – różne są warianty, które mogą być zastosowane, ale to już jest autonomiczna wola Andrzeja Dudy, który będzie musiał stanąć przed tą decyzją i jakąś podjąć. My jako Solidarna Polska tym rozwiązaniom mówimy „nie” – wskazał Michał Wójcik.

Solidarna Polska wskazywała, że nowelizacja może prowadzić do poważnych zakłóceń w wymiarze sprawiedliwości, m.in. podważania prerogatyw prezydenckich.

Nowela ustawy o Sądzie Najwyższym, która wyszła z Sejmu, zakłada przeniesienie spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przewiduje też zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

Według Prawa i Sprawiedliwości przyjęcie przepisów pozwoli na wypełnienie kluczowego tzw. kamienia milowego dotyczącego sądownictwa i odblokowania środków z KPO dla Polski.

RIRM

drukuj