fot. https://www.prezydent.pl

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Została ona skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw.


Nowelizacja zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędziowie, którzy teraz w niej orzekają, będą mieli możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W miejsce Izby Dyscyplinarnej SN zostanie utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN – z wyjątkiem m.in. prezesów izb – zostaną wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierze na pięcioletnią kadencję 11 sędziów. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej to jeden z tzw. kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy koniecznych do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy. Poseł Marek Ast, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości, która pracowała nad nowelą, nie jest zdziwiony szybką decyzją prezydenta.

– Podpis pana prezydenta pod ustawą nie dziwi z tego względu, że w dużej mierze ustawa jest zgodna z projektem, który pan prezydent przygotował. Moim zdaniem, jeżeli chodzi o kwestie związane z likwidacją Izby Dyscyplinarnej jako warunkiem ewentualnego uruchomienia KPO, to rzeczywiście ten warunek zostaje spełniony. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest zlikwidowana. W to miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która będzie kształtowana zupełnie inaczej – mówił Marek Ast.

Nowela przewiduje również tzw. test bezstronności i niezawisłości sędziego. Wniosek o zbadanie wymogów niezawisłości i bezstronności ma prawo złożyć strona lub uczestnik postępowania. Rozwiązanie to nie dotyczy jednak już zapadłych, prawomocnych orzeczeń. Nowela ma wejść w życie po 30 dniach od jej ogłoszenia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl