fot. PAP/Tytus Żmijewski

Scenariusze dot. stóp procentowych

Dwa scenariusze, na jakie może zdecydować się Rada Polityki Pieniężnej, to albo minimalna podwyżka stóp albo pozostawienie ich bez zmian. O szczegółach w rozmowie z TV Trwam News mówił prof. Henryk Wnorowski, członek RPP. 

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 7 września 2022 roku. Będzie to posiedzenie decyzyjne, pierwsze od 7 lipca. Z gospodarki napływają dane o wyhamowaniu wzrostu inflacji. W czerwcu Główny Urząd Statystyczny oszacował wzrost cen na 15,5 proc., a w lipcu na 15,6 procent.

– Wszyscy, my także, w Radzie Polityki Pieniężnej, czekamy na sierpniowy odczyt inflacji. W mojej ocenie będzie to pierwsza i najmocniejsza przesłanka do naszych decyzji – wskazał prof. Henryk Wnorowski.

Członek Rady Polityki Pieniężnej spodziewa się, że w sierpniu br. odczyt inflacji może być zbliżony do tego z lipca, a od września zacznie delikatnie spadać. Ekonomista zwrócił uwagę na spowolnienie w gospodarce. Już w II kwartale dane o PKB okazały się niższe od oczekiwań analityków. Polacy mniej chętnie wydają pieniądze, a realna konsumpcja mogła wyhamować niemal do zera, jeśli weźmiemy pod uwagę, że dane podbijają zakupy dokonywane przez uchodźców z Ukrainy.

– Być może RPP zdecyduje się na jakiś niewielki ruch, jeśli chodzi o podwyżkę, a być może będzie to pierwsze od roku posiedzenie decyzyjne bez podwyżki – wyjaśnił rozmówca.

Prof. Henryk Wnorowski wykluczył obniżkę stóp procentowych. Wysokość tego wskaźnika wpływa na raty kredytów. Choć i tak kredytobiorcy nie muszą już drżeć o przyszłość. W tym roku, jeśli skorzystali z wakacji kredytowych, czeka ich już tylko jedna rata. W przyszłym będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania raz na kwartał. Wielu z nich obniża też ratę poprzez nadpłacanie kredytu hipotecznego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl