fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski o „Piątce PiS” na pierwsze 100 dni rządu: Ta nowa propozycja pokazuje, że mamy zamiar pracować w bardzo wysokim tempie od samego początku

To prawda, że są to bardzo poważne wyzwania, natomiast one nie stwarzają żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o możliwości ich realizacji. Ta nowa propozycja pokazuje, że mamy zamiar pracować w bardzo wysokim tempie od samego początku, bo tak naprawdę są to propozycje wyjęte z programu Prawa i Sprawiedliwości – podkreślał prof. Henryk Wnorowski, ekonomista, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zapowiedzieli „piątkę PiS” na pierwsze 100 dni rządu, jeśli obóz Zjednoczonej Prawicy wygra wybory. Wspomniany pakiet ma zawierać ustawy dotyczące: małego ZUS-u, trzynastej i czternastej emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy stu obwodnic i dojścia do równych dopłat dla rolników.

– To prawda, że są to bardzo poważne wyzwania, natomiast one nie stwarzają żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o możliwości ich realizacji. Ta nowa propozycja pokazuje, że mamy zamiar pracować w bardzo wysokim tempie od samego początku, bo tak naprawdę są to propozycje wyjęte z programu Prawa i Sprawiedliwości „Polski model państwa dobrobytu”, ale program partii jest programem bez konkretnych ram czasowych. Natomiast tutaj jest bardzo mocna zapowiedź i wskazanie od czego zaczynamy. Zaczynamy od rzeczy ważnych i bardzo potrzebnych – podkreślał prof. Henryk Wnorowski.

„Mały ZUS” w bieżącym roku dotyczył tylko przedsiębiorców z przychodem około 63 tys. rocznie, a nowe rozwiązanie będzie dotyczyło wszystkich, których przychody miesięczne są poniżej 10 tys. złotych, czyli 120 tys. złotych rocznie, a ich dochód wyniesie do 6 tys. złotych miesięcznie.

– Rozwiązanie „małego ZUS-u” polega na tym, że ZUS jest ryczałtowy, natomiast ci najmniejsi będą mogli uzyskać ulgę od blisko 600 do 300 zł miesięcznie. Ten przedsiębiorca, który będzie beneficjentem największej ulgi, zapłaci około 600 zł ZUS-u – to jest naprawdę bardzo istotna ulga dla początkujących i świetne rozwiązanie. Młodzi przedsiębiorcy, którzy zaczynają i ich przychody są niewielkie, bardzo czekają na wdrożenie tego systemu – mówił ekonomista.

„Piątka PiS” na pierwsze 100 dni rządu zawiera trzynastą i czternastą emeryturę każdego roku jako stały element w budżecie państwa zarezerwowany dla seniorów.

– Zadeklarowane propozycje dotyczą trzynastej emerytury w 2020 roku oraz trzynastej i czternastej w następnych latach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Będziemy pomagali emerytom i rencistom, najsłabszej grupie społecznej. (…) Emeryci i renciści są bardzo zadowoleni – potwierdzam to ze swoich doświadczeń podczas rozmów w czasie kampanii wyborczej – podkreślał gość „Aktualności dnia”.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o to, aby Polska rozwijała się równomiernie – zapewniał prof. Henryk Wnorowski.

– Naszym celem jest rozwój, a kierunkiem, do którego zmierzamy jest dogonienie najwyżej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. My chcemy się rozwijać i nasza gospodarka się rozwija. Minione cztery lata absolutnie potwierdzają, że nasze zapowiedzi o równomiernym podziale efektów wzrostu gospodarczego się zmaterializowały – powiedział ekonomista.

Całą rozmowę z prof. Henrykiem Wnorowskim można odsłuchać [tutaj].

Radiomaryja.pl

drukuj