fot. PAP/Albert Zawada

Rząd D. Tuska zmniejsza środki na działalność Instytutu Pamięci Narodowej. Dr K. Nawrocki: Jeśli ktoś nie zgadza się z misją Instytutu, to podważa istotę polskiej tożsamości

Część środowisk politycznych od samego powstania Instytutu Pamięci Narodowej postrzega naszą misję jako niepotrzebną. Jeśli ktoś nie jest w stanie zgadzać się z tą misją, to wydaje mi się, że podważa jedną z istot państwa polskiego, naszej tożsamości – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, odnosząc się do cięć wydatków na IPN zawartych w tegorocznym budżecie.

W czwartek Sejm uchwalił ustawę budżetową. [czytaj więcej]

Zakłada ona znaczne cięcia wydatków na Instytut Pamięci Narodowej. IPN otrzyma 70 mln złotych mniej. To z pewnością będzie miało wpływ na działalność Instytutu, choć na razie nie wiadomo jeszcze, w jakich dokładnie aspektach.

– 70 mln złotych jest tak dużą kwotą, że na pewno wpłynie na funkcjonowanie Instytutu Pamięci Narodowej w wielu (być może nawet we wszystkich) sektorach. Trwają jeszcze wyliczenia, które będą w sposób szczegółowy potrafiły pokazać, co najbardziej straci – zaznaczył dr Karol Nawrocki.

Obcinanie budżetu na IPN może być próbą „zagłodzenia” Instytutu, by obejść ustawowe regulacje związane z likwidacją tego organu.

– Nie ma żadnej drogi prawnej, legislacyjnej, która pozwalałaby na likwidację Instytutu Pamięci Narodowej, natomiast z całą pewnością ograniczanie środków finansowych Instytutu, ograniczanie możliwości Instytutu w wielu sektorach zadań ustawowych – od lustracji, przez ściganie zbrodni przeciwko narodowi polskiemu po naukę, archiwum, edukację – (…) jest próbą wyhamowania Instytutu Pamięci Narodowej – mówił prezes IPN.

Rozmówca Radia Maryja zapewnił, że pracownicy Instytutu z pełną determinacją będą kontynuować swoją misję służby Polsce.

Odebranie Instytutowi środków finansowych stanowi część strategii obecnej koalicji rządzącej, polegającej na próbach podważania znaczenia polskiej historii i tożsamości.

– Z całą pewnością część środowisk politycznych (…), które są w koalicji rządzącej – mówię tutaj szczególnie o postkomunistach – (…) od samego powstania Instytutu Pamięci Narodowej postrzega naszą misję jako niepotrzebną – zaznaczył dr Karol Nawrocki.

Gość „Aktualności dnia” przypomniał, że choć część osób nie zgadza się z misją Instytutu Pamięci Narodowej, to jest on jednak częścią infrastruktury państwa polskiego.

– Został stworzony po to, aby oddać hołd ludziom pokrzywdzonym, oddać rodzinom ich przodków, dać im możliwość ich pochowania, odkrywać nazwiska tych, którzy są zasłużeni dla polskiej wolności. Jeśli ktoś nie jest w stanie zgadzać się z tą misją, to wydaje mi się, że podważa jedną z istot państwa polskiego, naszej tożsamości – zwrócił uwagę prezes IPN.

Bez wątpienia można stwierdzić, że Instytut Pamięci Narodowej wykonuje swoją misję wzorowo, działając w wielu obszarach i robi to w sposób ciągły, nieprzerwany od wielu lat. Za przykład wieloletniej, sumiennej pracy posłużyć może „Encyklopedia »Solidarności«”. Niedawno wydano piąty tom publikacji, którego promocja miała miejsce w piątek w Katowicach.

– To jest dzieło, które wskazuje na trwałość działania Instytutu Pamięci Narodowej, bo pierwszy tom został opublikowany w roku 2010. To blisko sześć tys. nazwisk, biogramów działaczy „Solidarności”, haseł rzeczowych odnoszących się do fenomenu „Solidarności” w całej Polsce. Codzienna ciężka praca wszystkich pracowników Instytutu Pamięci Narodowej (…) pokazuje, że Instytut Pamięci Narodowej ma wielkie zasługi i w konsekwentny sposób realizuje swoją misję także przy odkrywaniu kart naszej najnowszej historii – mówił gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z dr. Karolem Nawrockim jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl