fot. PAP/Tytus Żmijewski

Resort kultury odmawia wypłaty środków na dokończenie budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na czele z Bartłomiejem Sienkiewiczem odmawia wypłaty środków na dokończenie budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Z kolei RAFAKO S.A. odstępuje od umowy i żąda od Fundacji „Lux Veritatis” ponad 25 milionów złotych.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II to kolejne dzieło powstałe z inicjatywy Dyrektora Radia Maryja, ojca doktora Tadeusza Rydzyka CSsR.

Muzeum zgłębia dzieje naszej Ojczyzny, przedstawiając postacie i wydarzenia, które ukształtowały polską tożsamość. Niestety, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami obecnej władzy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmawia wypłaty środków publicznych na dokończenie budowy Muzeum – mowa o ponad 13 milionach złotych.

Środki miały być przeznaczone na budowę siedziby i wystawę stałą Muzeum. Do sprawy na łamach „Naszego Dziennika” odniosła się Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”.

„Ministerstwo kultury przedstawia to jako dodatkowe środki. To nie są nowe środki, o które prosimy, ponieważ wartość zadania inwestycyjnego się nie zwiększyła. […] Dokładnie tę samą kwotę zwróciliśmy w ubiegłym roku, od razu wnosząc o zabezpieczenie tych środków na rok bieżący. Były bowiem ku temu ważne przesłanki. Działo się to z uwagi na fakt, że generalny wykonawca budowy muzeum, czyli firma Rafako, opóźniał się z pracami, do których się zobowiązał w umowie na wybudowanie tej placówki” – wskazała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Muzeum zostało otwarte w ubiegłym roku i było to możliwe za sprawą ugody zawartej z RAFAKO S.A. Firma zobowiązała się dokończyć budowę, a także usunąć dotychczas powstałe usterki. W grudniu – w związku z niedotrzymaniem terminów przez RAFAKO – Muzeum wydało komunikat, w którym poinformowało, że odstępuje od umowy ze spółką. W środę RAFAKO poinformowało, iż wycofuje się z umowy, żądając od Fundacji „Lux Veritatis” ponad 25 milionów złotych, twierdząc, że utrudniała ona prace naprawcze, co nie jest zgodne z prawdą.

„Oświadczenie o odstąpieniu od umowy i ugody złożone przez RAFAKO S.A. dnia 17 stycznia 2024 r. nie odnosi jakiegokolwiek skutku faktycznego i prawnego, w szczególności w zakresie odstąpienia. Nie istnieje bowiem na dzień 17.01.2024 r. w obrocie prawnym umowa i ugoda, od których RAFAKO S.A. mogłaby skutecznie odstąpić. Wobec tego Muzeum oświadcza, iż złożone dnia 17 stycznia 2024 r. oświadczenie o odstąpieniu od umowy i ugody złożone przez RAFAKO S.A. jest bezskuteczne i nie wywołuje jakichkolwiek skutków prawnych, które powszechnie obowiązujące przepisy prawa wiążą z odstąpieniem od umowy. […] Jednocześnie Muzeum oświadcza, iż w pełni współpracowało z RAFAKO S.A., podejmowało wszelkie próby i działania mające na celu realizację umowy jak i ugody, mając na uwadze w szczególności istotny z punktu społecznego cel zadania oraz wydatkowanie środków publicznych” – napisano w komunikacie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w sprawie złożenia w dniu 17.01.2024 r. pisma w/s odstąpienia przez RAFAKO S.A. od umowy i ugody, zawartych z Muzeum.

W komunikacie Muzeum podkreślono także, że RAFAKO w udostępnionym publicznie piśmie zawarło intencjonalnie liczne rażące nieścisłości i nieprawdziwe stwierdzenia. W związku z tym Muzeum zapowiada podjęcie kroków prawnych. Działania procesowe zostaną także podjęte w związku z ochroną naruszonych dóbr osobistych. RAFAKO masowo rozesłało komunikaty do mediów. Muzeum podkreśliło, że ponownie opierają się na informacjach nieprawdziwych i zniesławiających Muzeum oraz jego służby.

TV Trwam News

drukuj