fot. PAP/Łukasz Gągulski

Red. M. Budzisz o zamieszkach w Dagestanie: Generalnie społeczeństwo rosyjskie jest nastawione antysemicko

Społeczeństwo rosyjskie generalnie jest nastawione antysemicko. Natomiast Putin i najwyższe czynniki państwowe utrzymywały – mam na myśli czas przed wojną – politykę budowania wizerunku Rosji jako państwa tolerancyjnego religijnie, gdzie mogą współsąsiadować ze sobą wszystkie wyznania w sposób pokojowy – mówił red. Marek Budzisz, publicysta, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, 60 osób zostało zatrzymanych na lotniku w Machaczkale, głównym mieście Dagestanu. Doszło tam do zajść o wydźwięku antyizraelskim po pogłoskach o przylocie samolotu z Izraela.

Wydaje mi się, że mamy tu do czynienia z kilkoma zjawiskami. To nie były tylko wydarzenia w Machaczkale, bo też w szeregu innych ośrodków na północnym Kaukazie – np. w Derbendzie czy w Republice Kabardyjskiej miały też miejsce zamieszki, próby wtargnięcia do hoteli, gdzie podobno mieli mieszkać przybysze z Izraela. Pojawiły się też nastroje pogromów przy zupełnej bezczynności służb bezpieczeństwa, które dopiero po kilku godzinach zaczęły interweniować po zdarzeniu na lotnisku. To pokazuje, że mamy do czynienia z radykalizującymi się nastrojami islamistycznymi, bo to są regiony Rosji zamieszkałe praktycznie wyłącznie przez muzułmanów. Tam ludność rosyjskojęzyczna po upadku ZSRR wyjechała z tych terenów – zaznaczył red. Marek Budzisz.

Jak wyjaśnił publicysta, wydaje się, że jest to sytuacja oddolna.

To jest dość spontaniczne. W Dagestanie już wcześniej miały miejsce zamieszki na innym tle. One były związane z poborem do wojska i z tym, że biedniejsze republiki Federacji Rosyjskiej – a Dagestan jest jedną z najbiedniejszych – one były nadreprezentowane, jeśli chodzi o liczbę wcielanych do sił zbrojnych, a także liczbę tych, którzy ginęli. W związku z tym te emocje gdzieś podskórnie były ożywiane i jak to zwykle bywa, znalazły ujście w nieraz nieoczekiwany sposób. Na to nakłada się antyzachodnia propaganda oficjalnych mediów i pewne deklaracje najwyższych czynników politycznych w Rosji, które są odbierane jako antysemickie – wskazał.

Dodał, że rosyjskie władze eksploatują pokłady tłumionego antysemityzmu na poziomie społecznym.

Społeczeństwo rosyjskie generalnie jest nastawione antysemicko. Natomiast Putin i najwyższe czynniki państwowe utrzymywały – mam na myśli czas przed wojną – politykę budowania wizerunku Rosji jako państwa tolerancyjnego religijnie, gdzie mogą współsąsiadować ze sobą wszystkie wyznania w sposób pokojowy – podkreślił.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że to, co się stało w Dagestanie, nie jest na rękę Władimirowi Putinowi.

Putin kilka dni temu spotkał się z liderami wszystkich wyznań w Rosji, razem z naczelnym rabinem Rosji i nabudowuje naczelną narrację, że Rosja jest państwem, gdzie można swobodnie praktykować każdą religię – powiedział red. Marek Budzisz.

Publicysta zauważył również, że Rosja przez ostatnie prawie 30 lat starała się utrzymać równy dystans do spraw palestyńsko-izraelskich.

To wynikało z jednego elementu. Już po próbie uzyskania przez Czeczenię niepodległości, po dwóch wojnach czeczeńskich, Rosjanie uznali, że Palestyńczycy w gruncie rzeczy – mam na myśli kierownictwo państwa rosyjskiego – uprawiają dość podobną politykę w sensie naruszania integralności terytorialnej czy suwerenności państwa Izrael i w związku z tym, jeżeli Rosja otwarcie poparłaby otwartą, zbrojną secesję enklaw palestyńskich, to byłoby jej trudniej opowiadać się przeciwko usamodzielnianiu się republik północnego Kaukazu. To było bardzo silne przekonanie na początku tego tysiąclecia, co doprowadziło do zmiany polityki Putina, który był bardzo blisko z Benjaminem Netanjahu. To był pewien związek personalny i polityczny. Rosja uprawiała politykę równego dystansu czy niezaangażowania (…) teraz to się zaczyna zmieniać i Rosja sygnalizuje – w dość czytelny sposób – opowiedzenie się po stronie świata arabskiego – wyjaśnił.

Całą rozmowę z red. Markiem Budziszem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl