fot. PAP/Andrzej Lange

Przywódcy państw UE przyjęli porozumienie ws. dziewiątego pakietu sankcji przeciwko  Rosji

Zakończył się szczyt Rady Europejskiej. Unijni przywódcy osiągnęli porozumienie w sprawie kolejnego pakietu sankcji przeciwko  Rosji. Otwarte są także negocjacje dotyczące wprowadzenia maksymalnego limitu cenowego na gaz.

Z Unii Europejskiej na Wschód w przyszłym roku popłynie 18 miliardów euro. Dzięki temu Ukraina będzie mogła sfinansować najpilniejsze potrzeby, w tym odbudowę infrastruktury krytycznej.

– To jest konkretne. To pokazuje, że Unia Europejska zdecydowanie trzyma się swojego zaangażowanie, stanowczości i dotrzymuje słowa – mówił przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.

Jak poinformował przewodniczący RE, unijni przywódcy podczas szczytu osiągnęli także porozumienie w sprawie dziewiątego pakietu sankcji przeciwko Rosji.

– Po raz kolejny znajdujemy sposób, by zdecydowanie potępić Rosję za jej działania na Ukrainie, wywrzeć presję na machinę wojenną Kremla, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe – przekonywał Charles Michel.

Jak wskazał premier Mateusz Morawiecki, wynegocjowane zostało to, co wiąże się z podatkami dla korporacji międzynarodowych. Szef polskiego rządu zapewnił przy tym, że ustalona konstrukcja podatku jest dla Polski dobra i korzystna.

– Na wniosek Polski i Litwy zgłosiliśmy, aby sankcje na Rosję były rozpatrywane w cyklu dwunastomiesięcznym, żeby nie trzeba było wracać do kwestii sankcji co sześć miesięcy – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść na następnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Ponadto wprowadzony został zakaz inwestycji w sektor wydobywczy w Rosji. Do tej pory go nie było, a jest on – jak podkreślał szef polskiego rządu – bardzo ważną formą nacisku na Rosję. Jak dodał, sankcje indywidualne objęły blisko 200 osób zaliczających się do grona rosyjskiej elity.

– Sankcje gospodarcze rozszerzają listę produktów podwójnego zastosowania, objętych wzmocnioną kontrola eksportu. To bardzo ważne. Każdy, kto zna charakterystykę gospodarki rosyjskiej, wie, jak bardzo zależało im na tym, aby taka sankcja nie pojawiła się w pakiecie – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Rozszerzona została także lista produktów, których eksport został zakazany do Rosji. Jak powiedział Prezes Rady Ministrów, są to głównie produkty cywilne wykorzystywane przez Rosję.

– Przemysł produkcji dronów może być wykorzystywany do celów cywilnych, ale może też służyć do ataku na niewinnych ludzi. To Rosja właśnie robi za pomocą dronów swoich, a także dronów irańskich. Nie chcemy, aby siła rażenia się poszerzała – mówił szef polskiego rządu.

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, podczas szczytu toczyły się również trudne negocjacje ws. wprowadzenia maksymalnego limitu cenowego na gaz. Choć przedstawiciel Polski – jak sam wskazał – jest tu ostrożnym optymistą, to zaznaczył, że jest szansa na kompromis.

– Kompromis, który doprowadzi do ograniczenia  zmienności cen i zduszenia ceny gazu. Mniej pieniędzy do budżetu Rosji, a więcej pieniędzy w budżetach Polaków – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Teraz kolejną próbę wynegocjowania porozumienia podejmą ministrowie z państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy są odpowiedzialni za kwestie energii i klimatu. Ich posiedzenie ma się odbyć w poniedziałek w Brukseli.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl