fot. PAP

Strasburg: Będzie rezolucja w sprawie swobodnego przepływu pracowników UE

Poseł do Parlamentu Europejskiego Timothy Kirkhope z Wielkiej Brytanii powiedział podczas sesji plenarnej w imieniu frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, że Wielka Brytania bardzo skorzystała dzięki swobodnemu przepływowi pracowników, jak również dzięki tysiącom Polaków, którzy pomogli Anglikom po wojnie odbudować kraj.

W kontekście wypowiedzi brytyjskiego premiera Davida Camerona skierowanej pod adresem Polaków Kirkhope dał do zrozumienia w Parlamencie Europejskim, że przed wyborami gorące głowy często wypowiadają niefortunne słowa. Eurodeputowanych podczas tej sesji czeka jeszcze głosowanie nad projektem rezolucji, w której posłowie wzywają państwa członkowskie do niedyskryminacji przyjezdnych pracowników oraz przypominają, że mobilność pracowników przyczynia się do wzrostu konkurencyjności Unii Europejskiej.

– Swobodny przepływ osób w Unii Europejskiej należy do podstawowych filarów jej istnienia. Osoby zatrudnione w krajach Unii w sposób naturalny korzystają także ze świadczeń przysługujących im i ich rodzinom. U progu zbliżającej się kampanii wyborczej do Europarlamentu Izba nasza zdecydowanie odrzuca wszelkie próby majstrowania przy tych regulacjach i daje czytelny sygnał, że podważanie prawa do swobodnego przepływu pracowników nie może być kwestionowane w kampanii wyborczej – powiedział europoseł Mirosław Piotrowski.

Jak podkreśla europoseł PiS wskazywanie i piętnowanie Polaków legalnie pracujących za granicą, szczególnie w Wielkiej Brytanii i w Niemczech jest nie do zaakceptowania.

Dawid Nahajowski, Strasburg 

drukuj