fot. twitter.com

Propozycje zmian w Konstytucji RP

Rząd proponuje zmiany w Konstytucji RP, które pozwolą na wyłączenie wydatków na obronność z reguły finansowej oraz konfiskatę rosyjskich majątków w Polsce. Zmiana nie będzie możliwa bez poparcia opozycji. Z liderami wszystkich sił parlamentarnych spotkał się premier Mateusz Morawiecki.

18 marca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie Ojczyzny. Jednym z jej głównych założeń jest zwiększenie wydatków na wojsko do 3 proc. PKB. W obliczu wojny na Ukrainie zwiększenie nakładów jest konieczne. Dlatego rząd proponuje wyłączenie z reguły finansowej wydatków na armię – mówił Piotr Müller, rzecznik rządu.

– Polska armia w błyskawiczny sposób musi być doposażona na najwyższym poziomie. Dlatego jedną ze zmian w Konstytucji RP będzie wyłączenie z progu zadłużenia publicznego wydatków na armię i zbrojenia – wyjaśnił rzecznik rządu.

Propozycję zmian w polskiej konstytucji premier Mateusz Morawiecki przedstawił na spotkaniu z wszystkimi siłami parlamentarnymi. Pojawił się na nim Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

– Powinniśmy bezwzględnie szukać wspólnego zdania i wspólnego działania – wskazał przewodniczący PO.

Zmiany Konstytucji RP wymaga również druga propozycja rządu, czyli konfiskata rosyjskich majątków w Polsce.

– Te majątki byłyby przeznaczone na pomoc wszystkim osobom, które są poszkodowane ze względu na działania Federacji Rosyjskiej – wyjaśnił Piotr Müller.

Cześć państw zachodnich powoli przejmuje nieruchomości rosyjskich miliarderów oraz zamraża ich aktywa. Robią to m.in. Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania czy Francja. Oligarchowie wspierający Władimira Putina tracą też swoje cenne jachty i prywatne samoloty odrzutowe – przypomniała Magdalena Molenda, politolog.

– Trzeba iść śladem wszystkich tych krajów, które ewidentnie stoją po stronie pokoju. Są przeciwko Rosji i konfiskują majątki – oceniła Magdalena Molenda.

Trzecim elementem, zaproponowanym podczas spotkania przez rząd, jest kwestia wprowadzenia dodatkowego opodatkowania dla podmiotów działających w Polsce i kontynuujących swoją działalność gospodarczą na terenie Rosji. Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji, podkreślił, że ta propozycja jest niekonkretna.

– Jest to raczej wrzutka wizerunkowa. Natomiast gdyby miał być skonkretyzowany, to okazałoby się, że ten podatek jest nie do nałożenia i byłby sprzeczny z prawem unijnym, co przyznał sam premier – poinformował poseł Krzysztof Bosak.

Propozycje zmian w polskiej konstytucji wymagają szerszej dyskusji – podkreślił Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

– Zanim zdecydujemy, jakie stanowisko w tej sprawie przyjmiemy, musimy uzyskać więcej informacji od rządu – powiedział lider Polski 2050.

Spotkanie polskiego premiera z opozycją nie przyniosło odpowiedzi na wiele pytań dotyczących Ukrainy i uchodźców – zauważył Włodzimierz Czarzasty, poseł Lewicy.

– Wydaje mi się, że nie uzyskaliśmy tych odpowiedzi, dlatego że rząd po prostu ich nie ma – ocenił Włodzimierz Czarzasty.

Mimo że nie otrzymaliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania, dobrze, że tego typu spotkania się odbywają – zaznaczył Adam Jarubas z PSL-u.

– Taka stała i permanentna konsultacja rządu z opozycją ma sens po to, żeby budować szeroki konsensus spraw bezpieczeństwa – tłumaczył poseł Adam Jarubas.

Platforma Obywatelska jest gotowa do dyskusji o zmianach polskiej konstytucji. Partia czeka na projekt.

– Tak jak przy rozmowie o ustawie o obronie Ojczyzny, tutaj również jestem gotowy do poważnej rozmowy – podkreślił przewodniczący PO.

Konsultacje z opozycją w obecnej sytuacji są konieczne – mówił Bartosz Brzyski, politolog.

– W tym wypadku każda zmiana prawa powinna odbywać się w sposób płynny. Od wejścia do Sejmu, aż po podpis prezydenta RP. Dlatego taka współpraca i płynność są tu bardzo potrzebne – wskazał Bartosz Brzyski.  

Rząd będzie kontynuował konsultacje z opozycją. Projekt zmian w Konstytucji RP do Sejmu może trafić jeszcze w tym tygodniu.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl