fot. PAP/Andrzej Lange

Prof. M. Ryba: Wspólnota narodowa to nie tylko ci, którzy żyją, ale również ci, którzy odeszli

Wspólnota narodowa to nie tylko ci, którzy żyją, ale również ci, którzy odeszli, bo żyjemy ich dziedzictwem praktycznie we wszystkich aspektach naszego życia. Warto wzbudzić refleksję nad pewnymi działaniami państwa polskiego, które przynajmniej od kilku lat bardzo intensywnie działa w kierunku poszukiwań Żołnierzy Wyklętych czy naszych obywateli, którzy zostali pozostawieni w bezimiennych grobach – mówił prof. Mieczysław Ryba, historyk, politolog i członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna”, wyemitowanym w Radiu Maryja oraz TV Trwam.

Prof. Mieczysław Ryba zaznaczył, że uroczystości Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny pozwalają zaobserwować piękne postawy Polaków, wskazujące na ciągłość pokoleń, które tworzą wspólnotę narodową.

– Wspólnota narodowa to nie tylko ci, którzy żyją, ale również ci, którzy odeszli, bo żyjemy ich dziedzictwem kulturowym, dziedzictwem materialnym, politycznym praktycznie we wszystkich aspektach naszego życia. Oczywiście to są też pokolenia, które przyjdą, dlatego tak ważne jest, aby prowadzić dzieci na miejsca pamięci i uczyć ich, że czas przemija, że my przemijamy, ale to, co zostawiamy, ma swoją ogromną wartość – zaznaczył historyk.

Do tego dochodzi przekazywanie młodemu pokoleniu prawdy o tym, że wszystko to powinno mieć na celu życie wieczne.

– Przy tej okazji warto wzbudzić refleksję nad pewnymi działaniami państwa polskiego, które przynajmniej od kilku lat bardzo intensywnie działa w kierunku poszukiwań Żołnierzy Wyklętych czy naszych obywateli, którzy zostali pozostawieni w bezimiennych grobach, a często porzuceni gdzieś na polach po to, żeby pamięć o nich zaginęła. Polska o nich pamięta – mówił członek kolegium IPN.

Taką misję realizuje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem na czele.

– Jeśli organizuje się po skutecznych poszukiwaniach pochówek jakiegoś wielkiego bohatera, to z jednej strony po to, ażeby oddać mu cześć, a z drugiej po to, aby wszystkim oznajmić, że Polska o swoich synach pamięta, że nigdy ich nie zostawi – nawet jeśli mija kilkadziesiąt lat. Takie poszukiwania nie tylko są dokonywane na terenie naszego kraju, ale w najdalszych zakątkach świata – zwrócił uwagę prof. Mieczysław Ryba.

Zaznaczył, że tak właśnie powinno działać państwo, budując wspólnotę narodową dla przyszłych pokoleń.

– O bohaterach zapomnieć po prostu nie można – podkreślił historyk.

Z tego powodu powinno się upominać m.in. o ekshumację i godny pochówek ofiar ludobójstwa dokonanego na Kresach przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach w czasie II wojny światowej.

radiomaryja.pl

drukuj