fot. PAP/ Paweł Supernak

Nowa umowa koalicyjna coraz bliżej

W tym tygodniu Platforma Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mogą ogłosić pierwsze ustalenia, jakie towarzyszą budowaniu przyszłej koalicji.

Do 13 listopada, czyli pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji, pozostał tydzień.

Nowy rząd, nie rząd Prawa i Sprawiedliwości, będzie rządzić jeszcze przed świętami. Wskazuje na to kalendarz konstytucyjny – powiedział Adrian Zandberg, poseł Lewica.

To pierwszy termin, jaki słyszymy z ust polityków wciąż będących w opozycji, ale jest i drugi, ten tydzień, już trwający, kiedy możemy oficjalnie dowiedzieć się, na jakim etapie są rozmowy między Platformą Obywatelską, Polskim Stronnictwem Ludowym, Polską 2050 i Lewicą. W pierwszej kolejności ustalane miały być postulaty.

Można powiedzieć, że przechodzimy na drugi etap, bo mniej więcej tak rozmowy zostały skonstruowane – podkreśliła Paulina Hennig-Kloska, poseł Polska 2050.

Ten drugi etap to już wybór nazwisk. Kandydatem na premiera, wskazanym przez ugrupowania chcące utworzyć rząd, oficjalnie jest Donald Tusk. W przypadku marszałka Sejmu padają hasła o rotacyjności.

Rotacyjność może się zdarzyć, ona zdarza się w systemach europejskich krajów demokratycznych i niewykluczone, że po nią sięgniemy – zauważyła Paulina Hennig-Kloska.

Z doniesień medialnych wyłania się obraz, w którym fotel marszałka mieliby dzielić Szymon Hołownia i Włodzimierz Czarzasty, bo ambicją Władysława Kosiniaka-Kamysza może być resort obrony.

Przewodniczący Platformy, Donald Tusk jedzie dziś do Wrocławia i być może tam rozwieje już pierwsze wątpliwości. 13 listopada na biurku prezydenta RP ma wylądować umowa koalicyjna.

Wszystko może się zdarzyć, w gruncie rzeczy nawet w ciągu jednego dnia –  zaznaczył Andrzej Halicki, poseł do Parlamentu Europejskiego z PO.

Po pierwszym posiedzeniu Sejmu prezydent może wskazać kandydata na premiera. Platforma chce być na to gotowa. PiS będzie czekał i liczył, że jeśli jego propozycje kierowane do polityków innych opcji dziś okażą się nieskuteczne, to wraz ze zużyciem się nowej władzy, ich znaczenie może wzrosnąć.

Myślę, że problemy, perturbacje, jakie będą powiązane ze sprawowaniem władzy, spowodują, że pewne osoby, pewni posłowie, będą szukali swojego miejsca, gdzie indziej – mówił Paweł Lisiecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zanim 13 listopada zbierze się po raz pierwszy nowy Sejm, prezydent Andrzej Duda będzie musiał wskazać marszałka seniora, który otworzy obrady.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl