fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydent A. Duda: Będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów i tego wszystkiego, co istotne

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się dożynki prezydenckie. Uczestniczyła w nich Para Prezydencka oraz m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda oraz europejski komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi, Janusz Wojciechowski. 

Tegoroczne dożynki prezydenckie rozpoczęła uroczysta Msza św. dziękczynna sprawowana w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Leszek Leszkiewicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników.

– Czy idąc na tę Mszę św., wchodząc do tej świątyni, jest w tobie naturalny odruch, żeby powiedzieć tak jak dziecko – dziś pan Jezus o dzieciach mówi w Ewangelii – Boże jak ja Ci dziękuję za to, że nie brakuje nam chleba, że nie jesteśmy głodni, za pracę rolników, za to, że możemy dzisiaj pochwalić się plonami naszej polskiej ziemi – mówił ks. bp Leszek Leszkiewicz.

W uroczystościach uczestniczyła Para Prezydencka, która po Liturgii, w korowodzie dożynkowym, przeszła na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego – miejsce ceremoniału dożynkowego. Dożynki to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatních żniw. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku. Z uwagi na sytuację epidemiczną po raz drugi odbyły się w Warszawie.

– Panie prezydencie, proszę przyjąć oto ten bochen chleba z tegorocznego zboża, krojcie go nie za dużo, nie za mało, by w tym roku nie zabrakło aj i dla wszystkich stało – wskazała uczestniczka dożynek.

Ceremoniał dożynkowy prowadził Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda podkreślił, że wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być zadbane w sposób równy. I tu z ust prezydenta padła obietnica.

– Obiecuję wszystkim Państwu, wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał. Będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów i tego wszystkiego, co istotne – zapewnił prezydent RP.

Dziś Polska rozumie, jak wiele zawdzięcza polskiej wsi – mówił podczas swojego wystąpienia Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Bezpieczeństwo żywnościowe, to tylko jeden z elementów, jeden z filarów suwerenności, dobrobytu oraz wartości, które utrwalają naszą wspólną tożsamość narodową – wskazał min. Grzegorz Puda.

Już niedługo będzie do podziału nie bochen chleba, a fundusze unijne na polską  wieś i rolnictwo. Największe odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej – mówił europejski komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi, Janusz Wojciechowski.

– Nigdy nie było tak dużych funduszy. 150 mld zł na najbliższe 7 lat, to jest 14 mln ha polskiej ziemi, czyli ponad 10 tys. zł na statystyczny hektar polskiej ziemi i 1 mln 300 tys. gospodarstw, czyli to jest prawie 120 tys. zł na każde polskie gospodarstwo.  Musimy te fundusze podzielić mądrze i sprawiedliwie – wyjaśnił Janusz Wojciechowski.

Co roku z okazji prezydenckich dożynek organizowany jest konkurs na najładniejszy wieniec. W tym roku zwyciężyli w nim mieszkańcy Kolonii Boćki z Podlasia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl