fot. PAP/Tomasz Gzell

Prezydent na pogrzebie „Gryfa”: Czuwaj nad nami, wspieraj nas

Zostawiasz świadectwo niezachwianej wiary i patriotyzmu. Byłeś, jesteś i będziesz wzorem dla młodego pokolenia – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”, żołnierza Batalionu AK „Parasol”, dowódcy obrony Pałacyku Michla podczas powstania warszawskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. żałobnej w Katedrze Polowej WP w Warszawie. Po Eucharystii nastąpiło pożegnanie generała na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Gryfie, żegnamy cię dzisiaj, wielkiego żołnierza Rzeczypospolitej – mówił żegnając bohatera prezydent RP Andrzej Duda.

– Śpij, żołnierzu, a w tym grobie, niech się Polska przyśni tobie, i bądź z nami, czuwaj nad nami, wspieraj nas. Tam, będąc blisko już, zapewne, tego właśnie tronu Pana Jezusa Miłosiernego, któremu służyłeś, który był z tobą i z którym ty teraz jesteś. Gryfie, dziękujemy za twoje wielkie, bohaterskie i piękne życie. Cześć i chwała bohaterom! – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda w listopadzie 2015 r. odznaczył gen. Janusza Brochwicza-Lewińskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski”.

12 stycznia br. Kancelaria Prezydenta podała, że Andrzej Duda mianował pośmiertnie Janusza Brochwicz-Lewińskiego na generała dywizji. W kwietniu 2008 r. do stopnia generała brygady Brochwicz-Lewińskiego awansował prezydent Lech Kaczyński.

 

RIRM/PAP/TV Trwam News

drukuj