fot. prezydent.pl

Prezydent weźmie udział w szczycie głów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki w Koszycach

Prezydent Andrzej Duda weźmie dzisiaj udział w szczycie głów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki w Koszycach. W rozmowach na Słowacji obecny będzie też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Głównymi tematami spotkania będzie sytuacja bezpieczeństwa w regionie, a także zagrożenia hybrydowe. Dyskusja dotyczyć będzie też zwiększenia regionalnych zdolności obrony i odstraszania poprzez rozszerzenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Przywódcy spotykają się w szczególnym momencie. W tym roku przypada 70. rocznica powstania NATO, a także 20. i 15. rocznica rozszerzenia Sojuszu na Europę Środkową. W ramach obchodów zostanie odsłonięty pomnik.

To ważne spotkanie, bo odbywa się w momencie decydowania o wzmocnieniu udziału wojsk sojuszniczych w regionie – wskazał były wiceszef MSZ, Jan Dziedziczak.

– To spotkanie będzie spotkaniem rocznicowym. W tym roku mamy 70. rocznicę powstania NATO oraz 20. rocznicę wstąpienia pierwszych trzech krajów Bloku Wschodniego do NATO – Polski, Republiki Czeskiej i Węgier, a także 15. rocznicę wstąpienia sześciu pozostałych. Chcemy rozmawiać o obecności wojsk amerykańskich w naszym regionie, o takim rozmieszczeniu baz, żeby ich oddziaływanie z Polski zapewniło bezpieczeństwo wszystkim krajom NATO. Będziemy mieli też spotkania bilateralne pana prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Estonii i Węgier – podkreślił Jan Dziedziczak.

Na zakończenie szczytu przywódcy przyjmą deklarację, która określi stanowisko grupy dotyczące najważniejszych kwestii i dalszych kierunków współpracy.

Państwa Bukareszteńskiej Dziewiątki to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria.

RIRM

drukuj