fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] S. Szwed: Można już składać wnioski o matczyne emerytury

Program już ruszył. Wnioski można składać w oddziałach ZUS i KRUS. To są te główne punkty. Są jeszcze placówki, które dotyczą służb mundurowych, które mają swoje placówki. ZUS przedstawił już wzór wniosków i uruchomił tę procedurę. KRUS jeszcze nie, ale lada moment ona ruszy – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Chodzi o emeryturę dla mam, które wychowały czworo dzieci i nie mają do niej prawa ze względu na niewystarczający czas pracy.

W życie wchodzi przepis o specjalnej emeryturze dla mam. Będą mogły wystąpić o nią te mamy, które urodziły co najmniej czworo dzieci, a nie wypracowały emerytury.

– Program już ruszył. Wnioski można składać w oddziałach ZUS i KRUS. To są te główne punkty. Są jeszcze placówki związane ze służbami mundurowymi, które mają swoje placówki. ZUS przedstawił już wzór wniosków i uruchomił tę procedurę. KRUS jeszcze nie, ale lada moment ona ruszy. Do ZUS zgłoszono już ponad 2 tys. wniosków. Co ciekawe, zgłosiły się dwie osoby powyżej 90 roku życia. Należy udokumentować to, że posiada się czworo dzieci, zamieszkuje się na terenie naszego kraju i wychowuje się dzieci na terenie naszego kraju przez 10 lat. To świadczenie jest przede wszystkim dla tych, którzy żyją dzisiaj w skromnych warunkach. Uprawnieni do tego są również ojcowie, którzy wychowywali dzieci – podkreślił Stanisław Szwed.

Okres rozpatrzenia złożonego wniosku to 30 dni.

– Wniosek musi być podpisany bezpośrednio przez osobę, która występuje o świadczenie. W wyjątkowych przypadkach, na przykład w imieniu osoby niepełnosprawnej, może zrobić to najbliższa rodzina lub prawny opiekun. To świadczenie, w najmniej optymistycznym wariancie, powinno być na koncie już od kwietnia, bo okres rozpatrzenia wniosków trwa 30 dni. Jeżeli ZUS odmówiłby przyznania świadczenia, to należy odwołać się do wyższych instancji ZUS-owskich, a jeśli to nie przyniesie skutku, to sprawę rozpatruje sąd administracyjny – dodał wiceminister.

Od 1 marca nastąpi kolejna waloryzacja rent i emerytur. Będzie ona jednak inna niż dotychczasowe. Na czym będzie polegała różnica?

– Przede wszystkim wprowadziliśmy mechanizm kwotowo-procentowy. Przyjęliśmy bowiem – i myślę, że jest to dobre rozwiązanie – że emerytury będą wzrastały o co najmniej 70 złotych. To będzie dotyczyło ponad 70 proc. uprawnionych emerytów i rencistów. Jeżeli stosowalibyśmy mechanizm procentowy, który występuje, to te podwyżki byłyby niższe. To przysługuje świadczeniom do 2500 złotych. Powyżej tej kwoty stosujemy waloryzację procentową – wskazał Stanisław Szwed.

W związku z tym, że emerytury Polaków nadal są jednak na niskim poziomie, Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało na swojej konwencji tzw. trzynastkę dla emerytów.

– Ostateczne rozwiązania trzeba jeszcze wypracować. Premier Mateusz Morawiecki przedstawi mapę drogową, czyli proces dojścia do realizacji tego programu. Na dzisiaj przygotowujemy rozwiązanie dodatku dla każdego emeryta. Może to być także trzynasta renta, bo program ma dotyczyć także rencistów. Zakładamy wersję, że będzie to wypłacane z automatu, bez żadnych wniosków – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl