fot. twitter.com/PiS_Slaskie/Krystian Maj/KPRM

Rząd zaakceptował projekt w sprawie Indywidualnych Kont Emerytalnych

Rząd przyjął projekt w sprawie przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Pieniądze mogą też trafić w całości do ZUS-u, jeżeli członkowie OFE wyrażą taką wolę.

Każdy ubezpieczony będzie miał prawo wyboru. Jeśli nie będzie z jego strony żadnej aktywności – środki z OFE do IKE zostaną przekazane automatycznie. Będzie się to jednak wiązać z pobraniem 15-procentowej opłaty przekształceniowej.

Rząd zapewnił, że pieniądze zgromadzone na Indywidualnych Kontach Emerytalnych będą prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego bez jakiegokolwiek podatku.

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, oznajmił, że system może się sprawdzić.

– Rozwiązanie, które jest obecnie zaproponowane dla Polaków, to z jednej strony Indywidualne Konta Emerytalne, a z drugiej strony możliwość przeniesienia środków do ZUS. To jest opcja wyboru, czyli albo otrzymujemy prawo do połączenia środków ze środkami zgromadzonymi w ZUS-ie, albo wybieramy równolegle funkcjonujące rozwiązanie w formie IKE. To powoduje, że koszty zarządzania naszym system są mniejsze, a korzyści, które mamy z tych środków, są dla nas o wiele większe niż w sytuacji, gdyby dalej kontynuowano dotychczasowe rozwiązanie – powiedział dr Artur Bartoszewicz.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca tego r. Od tego dnia do 2 sierpnia będzie można składać deklaracje o przeniesienie środków z OFE do ZUS. Zgodnie z projektem, transfer środków nastąpi na początku 2022 r.

Obecnie w Otwartych Funduszach Emerytalnych jest ponad 15 mln członków, a średnie saldo na rachunku wynosi blisko 9 tys. 700 zł.

RIRM

drukuj