fot. Marcin Lubnau

P. Sałek: Prof. Jan Szyszko był człowiekiem wielkiej pracy i zaangażowania w sprawy Polski

Dziś obchodzimy I rocznicę śmierci prof. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska, leśnika i nauczyciela akademickiego. Pamięć zmarłego upamiętnią dziś m.in. Lasy Państwowe. W ramach uroczystości odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona politykowi, a sala konferencyjna w siedzibie dyrekcji generalnej Lasów Państwowych w Warszawie otrzyma imię prof. Jana Szyszko.

Z kolei w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej, gdzie urodził się Profesor, sprawowana będzie Msza święta o godz. 19.00, której będzie przewodniczył ks. kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Paweł Sałek, doradca prezydenta Polski oraz bliski współpracownik Profesora, mówił, że Jan Szyszko był człowiekiem wielkiej pracy i zaangażowania w sprawy polskie, związane m.in. z ochroną przyrody.

– Był człowiekiem wielkiej pracy i zaangażowania w sprawy Polski. Jeśli spojrzymy na sprawy związane z polską wsią, leśnictwem, polskimi lasami, to widać, że Profesor całym swoim naukowym i prywatnym życiem udowadniał, że polski model leśnictwa i ochrony przyrody jest mu bardzo bliski. Swoje zaangażowanie w ochronę przyrody opierał na w pełni świadomym zaangażowaniu, a także w oparciu o badania naukowe, które przeprowadzał także w swojej prywatnej stacji badawczej. Profesor mówił o tym, że nauka wcześniej czy później musi zwyciężyć – powiedział Paweł Sałek.

Prof. Jan Szyszko zmarł nagle 9 października 2019 r. w Tucznie. Miał 75 lat. Był nauczycielem akademickim, autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych.

Profesor współpracował z WSKSiM. Wielokrotnie gościł na antenach Radia Maryja i TV Trwam. Prof. Jan Szyszko był posłem czterech kadencji Sejmu. Kilkukrotnie stał na czele resortu środowiska.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj