fot. twitter.com/KAS_GOV_PL

Śląskie: KAS zlikwidowała krajalnię tytoniu i magazyn z alkoholem; przejęła towar wart 2,8 mln zł

Nielegalny tytoń i alkohol o wartości 2,8 mln zł przejęła śląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), która zlikwidowała krajalnię, działającą w powiecie kłobuckim (Śląskie), a także – w ramach tego samego postępowania – magazyn z alkoholem w Bytomiu.

Straty Skarbu Państwa z tytułu należnych podatków od zabezpieczonych towarów akcyzowych szacowane są na blisko 5,6 mln zł. Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że nielegalne wyroby tytoniowe i alkohol bez polskich znaków akcyzy miały trafić na targowiska na terenie woj. śląskiego.

Jak podała KAS i Prokuratura Okręgowa w Częstochowie, funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Katowic wykryli miejsce, z którego prowadzona była dystrybucja nielegalnych wyrobów tytoniowych. Nielegalna krajalnia tytoniu działała w halach magazynowych w powiecie kłobuckim. Na gorącym uczynku zatrzymano trzech mężczyzn, to mieszkańcy woj. pomorskiego.

„KAS zabezpieczyła blisko 180 worków z tytoniem do palenia i odpadem tytoniowym, 23 kartony z suszem tytoniowym. Wartość nielegalnych towarów to 2,3 mln zł. Straty Skarbu Państwa z tytułu należnych podatków od zabezpieczonego towaru oszacowano na blisko 5,3 mln zł” – podano w opublikowanym komunikacie.

Funkcjonariusze KAS zabezpieczyli też profesjonalną linię produkcyjną do suszenia i cięcia tytoniu, wagi, wózki, pojemniki wykorzystywane do produkcji nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także samochody (dwa ciężarowe i jeden osobowy) i telefony komórkowe.

W tej samej sprawie śląska KAS przejęła dodatkowo prawie 200 kg tytoniu o wartości około 140 tys. zł i ponad 4,5 tys. litrów alkoholu o wartości przekraczającej 362 tys. zł. Te nielegalne wyroby zostały wykryte w samochodzie osobowym i hali magazynowej w Bytomiu.

„Właścicielem nielegalnych wyrobów okazał się 43-letni mieszkaniec powiatu łódzkiego. W hali magazynowej znajdowało się jeszcze ponad 2,2 tys. szt. butelek z etykietami alkoholu znanej marki, 50 tys. szt. nakrętek oraz tysiące złożonych opakowań paczek papierosów, taśmociąg do linii produkcyjnej, urządzenia do nabijania gilz papierosowych oraz nalewak do rozlewu alkoholu” – podała KAS.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek poinformował, że czterem zatrzymanym w tej sprawie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia przestępstw karno-skarbowych oraz zarzuty z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.

Na wniosek prowadzącego śledztwo prokuratora sąd aresztował trzech spośród podejrzanych, czwarty został zobowiązany do wpłaty poręczenia majątkowego, trafił też pod dozór policji i ma zakaz opuszczania kraju. Zarzucane podejrzanym przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat – podał prok. Tomasz Ozimek. Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie poprowadzi śląska KAS.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl