[TYLKO U NAS] J. Szyszko: Polacy są mistrzami w zakresie kreowania układów przyrodniczych

Chcemy przekonać cały świat, że Polacy są mistrzami w zakresie kreowania układów przyrodniczych – zapowiedział na antenie Telewizji Trwam w programie „Polski Punkt Widzenia” minister środowiska prof. Jan Szyszko, odnosząc się do zapowiedzi komisarzy unijnych ws. skargi na Polskę.

KE zapowiedziała złożenie pozwu przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o wstrzymanie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Minister Środowiska potwierdził, że do tego dojdzie. Nie ma jeszcze natomiast oficjalnego pisma w tej sprawie.

– Nie otrzymałem jeszcze żadnej zapowiedzi. Znam tylko komunikat, że Kolegium KE, czyli panowie i panie komisarze mają zamiar skierować skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i na tę skargę czekam – zapowiedział prof. Jan Szyszko.

– Największy spór jest o to, że eksperci z Zachodu mówią, że największym wrogiem przyrody jest człowiek, w związku z czym należałoby izolować przyrodę od człowieka. Oni nie rozumieją, że te krajobrazy w Polsce północno-wschodniej czy też w innych regionach są wynikiem działalności gospodarczej miejscowej ludności – dodał.

Prof. Jan Szyszko określił też plan działania na udowodnienie tego, że Polska prowadzi dobrą politykę ochrony środowiska.

– Dwustu specjalistów procowało, żeby cała puszcza została zinwentaryzowana pod względem występujących siedlisk ważnych dla UE, jak również dla gatunków. W części zagospodarowanej te siedliska zaczęły ginąć, w związku z tym rozpoczęliśmy „naprawę”. 2/3 poddaliśmy procesom naprawczym, a 1/3 zostawiamy bez jakiejkolwiek ingerencji. Po co? Po to, żeby przekonać cały świat, że Polacy są mistrzami w zakresie kreowania układów przyrodniczych. Ci, którzy uważają, że człowiek niszczy, mają możliwość dowiedzenia tego na tych 17 tys. ha – wyjaśnił minister środowiska.


RIRM

drukuj