Polacy wspominają św. Jana Pawła II

W niedzielę kościołach, przy pomnikach Ojca św. Jana Pawła II oraz w wielu innych miejscach w Polsce odbywały się wieczory modlitewne ku uczczeniu pamięci świętego. Minęło 12 lat od odejścia do domu Pana papieża Polaka.

Informację o śmierci Ojca św. Jana Pawła II ogłosił wiernym poruszony ks. kardynał Leonardo Sandri.

– Drodzy bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz umiłowany Ojciec  Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca. Módlmy się za niego – powiedział ks. kard. Leonardo Sandri.

Reakcja zgromadzonych na placu św. Piotra była niespodziewana. Zaczęli oni bić brawa, które były hołdem za życie papieża. Cały świat zatrzymał się w tym momencie. W Rzymie zabił Dzwon św. Marka, a na krakowskim Wawelu dzwon Zygmunta. W wielu miejscowościach zawyły syreny. W Krakowie przerwany został rozgrywany mecz Lech-Pogoń.

Święty Jan Paweł II zajmuje bardzo ważne miejsce w pamięci i sercach Polaków. Wciąż jednak zbyt mało poświęcamy czasu na zgłębianie jego nauczania. Tymczasem w jego słowach możemy odnaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

– Wystarczy sięgnąć do jego przemówień, które miał w Polsce w czasie podróży, Jego nauczania, tam wszystko można znaleźć – odpowiedzi na każde zagadnienie, odpowiedzi na te wszystkie trudności, które przeżywamy – podkreśla ks. kard. Stanisław Dziwisz, który był osobistym sekretarzem papieża Polaka.

Jak dodaje ks. Kardynał „pamięć o św. Janie Pawle II jest ciągle żywa”.

– Co więcej wzrasta – zwłaszcza teraz. To odniesienie do jego nauczania jest tak bardzo ważne, zwłaszcza nauczania, jeżeli chodzi o encykliki związane z życiem, encykliki związane z rodziną – wskazuje ks. kadr. Stanisław Dziwisz.

W związku z tym różne instytucje i podmioty, które promują nauczenia św. Jana Pawła II zwróciły się do władz państwowych o umacnianie dziedzictwa Papieża Polaka.

– Apelujemy o utworzenie 3-letniego narodowego programu utrwalania dziedzictwa papieskiego w Polsce i na świecie – poinformowała Agata Sztuka z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Inicjatorzy apelu proponują, aby 16 października stał się świętem narodowym związanym z Janem Pawłem II. Optują też za wprowadzeniem orderu św. Jana Pawła II i stworzeniem w każdym regionie żywego pomnika Papieża.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl