fot. pixabay.com

PE: po Konferencji Przewodniczących

Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego ostatecznie zaakceptowała agendę europosłów, którą politycy będą realizować w przyszłym tygodniu przez cztery dni. Deputowani odnieśli się m.in. do roli Unii Europejskiej wobec problemu praw człowieka w Federacji Rosyjskiej. Do Parlamentu Europejskiego przybyli w tym tygodniu rosyjscy opozycjoniści.

Podczas Konferencji Przewodniczących wydano specjalne oświadczenie w sprawie śmierci Aleksieja Nawalnego. Politycy europarlamentu docenili jego postawę wobec rosyjskiego reżimu. W tym tygodniu odbyło się również wspólne posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego wraz z członkami parlamentarnej delegacji Unii Europejskiej do spraw stosunków z Rosją.

Zabójstwo Aleksieja Nawalnego i potrzeba działań Unii Europejskiej na rzecz wsparcia więźniów politycznych i uciskanego społeczeństwa obywatelskiego w Rosji będzie jedną z debat Parlamentu Europejskiego w najbliższą środę po godzinie 17.00. Bezpośrednio przed tą debatą do zebranych w Strasburgu przemówi żona Aleksieja Nawalnego – Julia Nawalna. Jej wystąpienie odbędzie się 30 minut przed głosowaniami.

Przewodniczący delegacji UE-Rosja w Parlamencie Europejskim europoseł Ryszard Czarnecki podkreśla, że wczoraj miał okazję zabrać głos wraz z Jewgieniją Kara-Murzą, żoną obecnie najsłynniejszego, po śmierci Aleksieja Nawalnego, więźnia politycznego w Rosji.

– To drugie spotkanie z rosyjskimi opozycjonistami w ciągu tygodnia. W przyszłym tygodniu do Strasburga przyjedzie i wygłosi przemówienie Julia Nawalna, wdowa po Aleksieju. To pokazuje, że teraz tej PPR (Partii Przyjaciół Rosji, która oczywiście jest partią nieformalną, ale istnieje) trudniej będzie nawiązywać dialog z Rosją czy też budować specjalne relacje jak kiedyś i robić biznesy z Moskwą – mówi polityk.

Problem praworządności w samej Rosji jest również istotny dla tzw. brukselskiej klasy politycznej z powodu zbliżających się wyborów prezydenckich w tym kraju. Przypomnieć należy, że odbędą się one właśnie w tym roku.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl