fot. Monika Bilska

P. Jaki do unijnych polityków: Jeśli naprawdę chcecie pomóc Białorusi, to przestańcie apelować do wszystkich, tylko zaapelujcie wreszcie do siebie i zacznijcie w tej sprawie działać

Szef unijnej dyplomacji liczy na to, że Unia Europejska jeszcze w czerwcu przyjmie sankcje gospodarcze wobec Białorusi. Josep Borrell wyraził przekonanie, że restrykcje będą miały wpływ na krytyczne sektory białoruskiej gospodarki. „Jeśli naprawdę chcecie pomóc Białorusi, to przestańcie apelować do wszystkich, nie wiadomo do kogo, tylko zaapelujcie wreszcie do siebie i zacznijcie w tej sprawie działać. Najwyższy czas, żeby zrobić porządek i z panem Łukaszenką, i przestać pomagać Putinowi” – wskazał Patryk Jaki, poseł do Parlamentu Europejskiego.

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat sytuacji na Białorusi oraz działań reżimu Aleksandra Łukaszenki. Jutro europosłowie mają poddać pod głosowanie rezolucję w tej sprawie.

Głos podczas dyskusji zabrał m.in. europoseł Patryk Jaki. Polityk wezwał Unię, by zamiast kolejnych słów o tym, jak ważna jest demokracja zaczęła realnie działać. Zarzucił też kilku krajom, że wspierają Rosję Władimira Putina, który jest protektorem Łukaszenki.

– Na tej sali jest pełno osób odpowiedzialnych za budowanie narzędzi politycznego szantażu Putinowi – takich jak Nord Stream II – albo odpowiedzialnych za zaangażowanie w ten projekt, albo za bezczynność w tej sprawie. Za każdym razem, kiedy Państwo pomagacie Putinowi on daje sygnał do Łukaszenki, że może postępować dalej, może dalej łamać prawa człowieka. Jeśli naprawdę chcecie pomóc Białorusi, to przestańcie apelować do wszystkich, nie wiadomo do kogo, tylko zaapelujcie wreszcie do siebie i zacznijcie w tej sprawie działać. Najwyższy czas, żeby zrobić porządek i z panem Łukaszenką, i przestać pomagać Putinowi – podkreślił Patryk Jaki.

Według unijnej dyplomacji prace nad sankcjami wobec osób oraz podmiotów odpowiedzialnych za zmuszenie do lądowania samolotu Ryanair są „na dobrej drodze i restrykcje zostaną przyjęte w kolejnych dniach”.

RIRM

drukuj